Boxerská mistryně světa: Nebojím se ničeho, Češi mě i tak posílají k plotně, můj úspěch tu nedocení | Reflex.cz
nahoru

Boxerská mistryně světa: Nebojím se ničeho, Češi mě i tak posílají k plotně, můj úspěch tu nedocení

Čestmír Strakatý18. října 2018 • 07:00
Prostor X: rozhovor s Fabianou Bytyqi
• video: 
Prostor X

Box je její celoživotní láska. Fabiana Bytyqi vybojovala po letech tréninku titul profesionální mistryně světa ve své váze. Prohra v posledním zápase pro ni prý nepřipadala v úvahu. Ví přitom, že v Česku její úspěch nedocení, protože je žena. I kvůli tomu dostává výrazně míň peněz než muži. Chce tu ale zůstat a svůj sport propagovat.

Jak těžké je tedy dojít až na sportovní vrchol? Pro Bytyqi to bylo 14 zápasů a tréninky dvakrát denně. To vše při studiu. Poslední zápas byl náročný hlavně psychicky. Boxerka ale zároveň přiznává, že to byl díky její soupeřce takový těžší trénink, při kterém si mohla zkusit třeba zvedáky. Při zápase přitom vypne a soustředí se jen na trenéra.

Muži nemusí mít chuť na sex, prasáci pořád přicházejí, jsme hrdé feministky, tvrdí…

Bytyqi začínala s karate, ve 12 letech jí ale chyběl kontakt, prostě si chtěla do soupeře praštit. Přestoupila na kickbox a pak na box. Zdůrazňuje, že v běžném životě je diplomat a své pěsti nepoužívá. I tak ale venku, třeba v noci, strach z ničeho nemá. Ví, že by se ubránila. Mimochodem, nejlepší místo na K.O. je prý na bradě.

Všechnu agresi si vybije na tréninku a to doporučuje i ostatním. Skloubení tréninků, diety a studia je podle ní hodně těžké, hlavně během zkoušek. Je ale realistka a ví, že nebude boxovat do smrti a potřebuje zadní vrátka. Studuje přitom ergoterapii, tedy práci s postiženými lidmi. Učí je třeba čistit si zuby.

Jak sundat soupeře jednou ranou? Dá se boxem v Česku uživit? Jak Bytyqi reaguje na sexismus a to, že ji posílají k plotně? A kam vlastně chce ještě stoupat?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Kubera: Sexuální násilí zneužívají „ultrafeministky“, příběhům nevěřím, chtěly se…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější