nahoru

Prostor X

Fischer: Je to nefér, z voleb neodstoupím. S Ruskem chtějí jednat vlastizrádci, svoboda slova má hranice

Čestmír Strakatý 9. prosince 2022 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Pavlem Fischerem
• video: 
Videohub

Přestože podle aktuálních průzkumů nejsou jeho šance uspět v prezidentských volbách velké, nemá senátor Pavel Fischer v úmyslu boj o Hrad vzdát. Věří, že může oslovit voliče, kteří se dosud nerozhodli, nebo o své preferenci nejsou skálopevně přesvědčeni. Vychází přitom z vlastních analýz a zkušenosti s předchozí kandidaturou před pěti lety. „Když se dneska říká, že zůstávají tři kandidáti, velká média si je zvou jako favority a ostatní neberou, protože vlastně nepatří do toho užšího výběru, tak mně to přijde nefér. Zkresluje nám to volební soutěž,“ má jasno s tím, že každý, kdo splnil kritéria, by měl mít možnost dohrát hru do konce. Za faul považuje i tvrzení, že mu prezidentská kampaň slouží k zisku publicity před senátorskými volbami.  

Volba prezidenta je zápasem o budoucnost země, který rozhodne jedině volič a Pavel Fischer věří, že mu má co nabídnout. „Na rozdíl od ostatních nenabízím asi šikovný marketing nebo největší marketingové agentury, ale nabízím politický program a politickou zkušenost. Působil jsem v diplomacii, ve státních službách. A dneska mám konkrétní osobní zkušenost s praktickou politikou. Tohle se přece počítá, protože prezident to je opravdu politická figura,“ vypočítá své kvality. Ty by v případě svého zvolení využil mimo jiné při projednávání otázek klimatických změn a po vládě požadoval, aby dopady na životní prostředí reflektovala v daňovém systému a vzala v potaz doporučení OECD, která ze strany ČR zatím zůstávala bez reakce. To, že v nedávné anketě jednoslovně odmítl, že by změny klimatu byly způsobené převážně lidskou činností, vysvětluje překlepem. Přesvědčen je o opaku, cesty zpět není a lidstvo musí zařadit zpátečku.

Obezřetnost je podle něj zapotřebí i v případě dodržování základních práv dětí, které ohrožuje byznys s novorozenci. Zda kupní sílu tvoří stejnopohlavní páry, nebo manželé, přitom Fischer nerozlišuje, i když rodina má pro něj jednoznačnou podobu. „Pro mě osobně a teď mluvím o svém vlastním přesvědčení, je manželství postaveno na vztahu muže a ženy a patří do něj děti. Takhle to vidím já, a tak jsem byl vychovaný. Na druhou stranu rozumím tomu, že někteří chtějí vyrovnávat práva a povinnosti stejnopohlavních párů. Já bych tomu manželství neříkal, ale souhlasím s tím, aby se ta práva vyrovnávala, a v jaké podobě ten zákon bude, to přece záleží také na rozpravě ve výborech s experty a se společností,“ uvádí. Pokud by se stal příštím českým prezidentem, takový zákon by nevetoval a respektoval by všechny menšiny.

Co by netoleroval, je současné nastavení daňového mixu. „Žijeme nad poměry. Když se rušila superhrubá mzda, tak nejenom, že jsem v Senátu hlasoval proti, ale taky jsem velmi jasně vystoupil, že to je špatná cesta, pokud nemáme náhradu na příjmové straně. A tu jsme tehdy neměli. Teď je potřeba začít připravovat reformu, a to bude vyžadovat čas, protože nestačí, aby za ní stála vládní koalice. Musí mít podporu všech, kteří sedí dneska v parlamentu, nebo by tam mohli přijít. Ta dohoda musí vydržet třeba 20 let,“ upozorňuje a dodává, že kromě politické shody bude potřeba také odvážné, komplexní řešení, jehož součástí bude výrazná redukce úřednického aparátu nebo inventura státního majetku. Co se týče výdajů a podpory občanů v ekonomické krizi, dělá vláda, co může, ale ne dost. Řešení vidí v adresné, nikoli plošné pomoci.

Jak jde dohromady přijetí eura a zachování suverenity země? Které výroky Miloše Zemana považuje za skandální? Kde jsou hranice svobody slova? Nebo co si myslí o stávkách za klima? Na tyto a další otázky odpovídal kandidát na prezidenta a senátor Pavel Fischer.

Rozhovory Prostoru X můžete nově sledovat i bez reklam. Využijte Premium+>>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.