Video placeholde

Schillerová: Neočkovaným chceme znepříjemnit život, je důležité být k nim tvrdší, šla bych ještě dál

„Jsem proti tomu, aby ti, co se naočkovali, znovu trpěli. To je pro mě něco nemyslitelného,“ říká rozhodně Alena Schillerová a otevřeně přiznává, že při vládním jednání o zavedení dalších omezení patřila mezi podporovatele tvrdších opatření. „Mantinely, které dává bavorský model, nepotřebují nouzový stav. Ale jestli to bude soud vidět jinak, to nevím,“ připouští možné zrušení nově platných restrikcí ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO a dodává: „Opatření budou minimálně čtyři týdny fungovat. Jsme přesvědčení, že je to v pořádku, všichni jsme četli opatření ministerstva zdravotnictví, dostali jsme je v předstihu, zvedli jsme pro ně ruku, bylo to jednomyslné, a pokud se k tomu Nejvyšší správní soud postaví jinak, to nemohu předjímat.“ Zároveň říká, že kompenzace dostanou podnikatelé a OSVČ nejdřív v lednu.

„Byla to chyba, byl tam obrovský tlak, kterému jsme ustoupili,“ zpětně hodnotí ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová rozhodnutí dál proplácet testy, které padlo těsně před volbami. Sama prý prosazovala proplácení ukončit a myslí si, že k odkladu nemělo dojít a mělo to být odhlasováno „volby, nevolby“.

Původní profesí právnička se netají ani tím, že je odpůrkyní povinného očkování. Na debatu o něm navíc podle ní není čas. „Musíme dělat opatření, abychom neočkovaným, kteří se očkovat mohou, znepříjemňovali život. Je to tvrdé,“ přiznává a očkování vidí jakou jedinou cestu, jak se s pandemií vypořádat. Za nezbytné považuje Schillerová také další testování na školách, a to navzdory hlavní hygieničce, která ho chtěla zrušit. „Hlavní hygienička by měla mít hlavní slovo, ale to neznamená, že by neměla naslouchat. Její rozhodnutí má velkou váhu, ale samozřejmě rada vlády má celou řadu argumentů a je tam celá řada odborníků na slovo vzatých a, jak říká náš pan prezident, jenom blbec nemění názory,“ dodává.

Proč navrhuje na místopředsedu sněmovny znovu Radka Vondráčka a čím se v jejích očích rehabilitoval, za jakých podmínek a kdy budou vypláceny podnikatelům nové kompenzace nebo proč je proti nemocenské v takové výši, se kterou počítá bavorský model? I to řekla Alena Schillerová v rozhovoru pro Prostor X.