nahoru

Prostor X

Petr Marek: Hádky o očkování jsou jen třešnička na dortu, kvůli alkoholismu v rodině jsem nepil, kocovinu neznám

Čestmír Strakatý 16. června 2021 • 06:30
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Petrem Markem
• video: 
Prostor X

Hned dvě nové desky vydává kapela Midi Lidi. Její frontman, hudebník a režisér Petr Marek říká, že o kreativní přetlak nemají nouzi dlouhodobě. I díky covidu ale měli čas nahrávat a alba stvořit. Jsou o mezilidském porozumění, kterého je ve společnosti dlouhodobě nedostatek. Marek v rozhovoru mluví i o svém vztahu k alkoholu, o názorových třenicích jeho blízkých, o tom, proč vlastně netočí filmy, i když by mohl, a o pozitivním překvapením, kterým pro něj byly soutěžící z pořadu Like House.

Očkování je jen třešnička na dortu, říká o vyostřené atmosféře posledních měsíců Marek. Jde podle něj o symptom problémů, které jsou dlouhodobé a vznikají mimo jiné kvůli sociálním sítím. I v rodině jeho matky prý byla „peklíčka“ kvůli prezidentským volbám. Na nových albech se přitom kapela snaží oslovit lidi s pozitivní zprávou, aby se prostě měli rádi. Může to znít jako klišé, podobně jako názvy obou desek, Marek tomu ale věří a svou argumentaci neotřele vysvětluje. V jednoduchosti je pravda.

Petr Marek taky přiznává, že do 30 let prakticky nepil, měl z alkoholu strach kvůli alkoholismu v blízké rodině. Nikdy prý nezažil kocovinu, i když některé jiné věci postupně doháněl. Lysohlávky mu zase pomohly mít rád mytí nádobí. Originálnost vystoupení kapely Midi Lidi a i jejich členů tak vychází z něčeho jiného, o čemž se můžete přesvědčit v rozhovoru. Marek myšlenkově utíká ke slovním hříčkám a vtipkuje při každé příležitosti.

Další film má už napsaný několik let, ale všechna ta práce navíc spojená s filmování ho neláká. Takže je dost možné, že ho nenatočí nikdy. Příběh je o vesnici ve dnech sametové revoluce, která tak nějak po svém a zpožděně prožívá to, co se dělo 17. Listopadu v Praze. Pro Marka byly ty dny důležité, protože skončila „debilní doba“ a přišel nádech svobody, ze které žije dodnes. Celá věc je přitom znovu velmi aktuální a dala by se přenést do roku 2021.

Může hudba pomoct zacelit rány ve společnosti? Kde končí klišé a začíná pravda? Jak tvoří Petr Marek hudbu k filmům? A proč si od toho potřeboval na chvíli odpočinout? Dozvíte se v rozhovoru.

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.