Video placeholde

Moje rakovina měla smysl, zachránili jsme desítky životů, říká Vacková a ukazuje, jak se můžete sami vyšetřit

Ve 22 letech se u ní objevila rakovina, Kateřina Vacková tehdy studovala medicínu a i díky svým znalostem ji včas odhalila a překonala. Říká, že to mělo svůj smysl a že všechno, co se člověku stane, má svůj důvod. Založila neziskovou organizace Loono, se kterou mluví o důležitosti prevence nejen rakoviny. Českou společnost se snaží změnit.

Vacková zdůrazňuje, že rakovina varlat se týká velmi mladých mužů do 35 let. V rozhovoru předvádí, jak by mělo vypadat samovyšetření. V rámci kampaně #prsakoule učí lidi odhalit právě rakovinu varlat i prsou. Jednou měsíčně by si měl čas najít každý. Vacková říká, že už desítky lidí se jí ozvali s tím, že díky ní odhalili rakovinu. Důležité je poslouchat své tělo. Rychlé zhubnutí třeba může být příznakem rakoviny.

Rakovina tlustého střeva je v Česku velmi rozšířená, ale mluví se o ní málo, podle Vackové i tady lidé zanedbávají prevenci. Klíčový je zdraví životní styl, obezita nebo kouření. Léčitelné jsou ale i nemoci, které jsou prakticky tabu, jako jsou poruchy erekce nebo úniky moči. Inkontinence se přitom týká až poloviny až poloviny žen, k lékaři ale jde jen deset procent.

Vacková říká, že na kontroly kvůli své rakovině bude chodit do konce života. Zdůrazňuje, že lidé se nemají bát svých lékařů ptát na vše a případně si říct o druhý názor jinde. Zvlášť v době koronaviru je důležité preventivní prohlídky a podobné návštěvy nepodceňovat, což se ale děje. Vacková říká, že dopad třeba včas neodhalených rakovin bude velký.

Jak je možné samovyšetřením odhalit rakovinu? Přibývá nádorů v populaci? Co všechno Kateřina Vacková plánuje? Proč je důležité poslouchat své tělo? A jak se cítí, když jí někdo řekne, že díky ní odhalil na svém těle nádor?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>