nahoru

Prostor X

Moje rakovina měla smysl, zachránili jsme desítky životů, říká Vacková a ukazuje, jak se můžete sami vyšetřit

Čestmír Strakatý 21. října 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Kateřinou Vackovou
• video: 
Prostor X

Ve 22 letech se u ní objevila rakovina, Kateřina Vacková tehdy studovala medicínu a i díky svým znalostem ji včas odhalila a překonala. Říká, že to mělo svůj smysl a že všechno, co se člověku stane, má svůj důvod. Založila neziskovou organizace Loono, se kterou mluví o důležitosti prevence nejen rakoviny. Českou společnost se snaží změnit.

Vacková zdůrazňuje, že rakovina varlat se týká velmi mladých mužů do 35 let. V rozhovoru předvádí, jak by mělo vypadat samovyšetření. V rámci kampaně #prsakoule učí lidi odhalit právě rakovinu varlat i prsou. Jednou měsíčně by si měl čas najít každý. Vacková říká, že už desítky lidí se jí ozvali s tím, že díky ní odhalili rakovinu. Důležité je poslouchat své tělo. Rychlé zhubnutí třeba může být příznakem rakoviny.

Rakovina tlustého střeva je v Česku velmi rozšířená, ale mluví se o ní málo, podle Vackové i tady lidé zanedbávají prevenci. Klíčový je zdraví životní styl, obezita nebo kouření. Léčitelné jsou ale i nemoci, které jsou prakticky tabu, jako jsou poruchy erekce nebo úniky moči. Inkontinence se přitom týká až poloviny až poloviny žen, k lékaři ale jde jen deset procent.

Vacková říká, že na kontroly kvůli své rakovině bude chodit do konce života. Zdůrazňuje, že lidé se nemají bát svých lékařů ptát na vše a případně si říct o druhý názor jinde. Zvlášť v době koronaviru je důležité preventivní prohlídky a podobné návštěvy nepodceňovat, což se ale děje. Vacková říká, že dopad třeba včas neodhalených rakovin bude velký.

Jak je možné samovyšetřením odhalit rakovinu? Přibývá nádorů v populaci? Co všechno Kateřina Vacková plánuje? Proč je důležité poslouchat své tělo? A jak se cítí, když jí někdo řekne, že díky ní odhalil na svém těle nádor?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.