Video placeholde

Pekarová: Babiš neříká pravdu, vláda dál ničí firmy, chceme zákon o jejich odškodnění a vyšetřovací komisi

Chceme prosadit zákon, podle kterého by byly firmám nahrazeny škody, říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Její strana může podpořit prodloužení nouzového stavu, ale bude záležet na argumentaci vlády. Ta podle Pekarové selhává v podpoře firem, neříká pravdu a rozhoduje chaoticky.

Chceme vyšetřovací komisi nákupů zdravotních pomůcek, prozrazuje Pekarová. Mohla za nimi totiž být korupce, zejména na straně resortu zdravotnictví. Část peněz totiž šla do „schránkových“ firem nebo údajně i sponzorovi hnutí ANO. Na místě by mohlo být i trestní oznámení. S vytvořením komise přitom není možné dlouho čekat.

Vláda podle Pekarové šlape po menších firmách a živnostnících dlouhodobě a pokračuje v tom i teď. Pomoc je nedostatečná a problém je i v tom, že se kvůli postupu kabinetu nedostanou lidé k odškodnění. TOP 09 chce navrhnout zákon, který by firmy odškodnil. Nejde o ušlý zisk, ale třeba o proplacení prošlých potravin v restauracích.

Pekarová apeluje na větší pomoc i v resortu kultury. Navrhuje třeba zavedení poukázek, kterými by stát přispěl do kultury dvěma miliardami. Lidé by dostali 200 korun, které by mohli utratit podle svého uvážení, třeba v knihkupectví.

Jak dál by chtěla TOP 09 pomoct kultuře? V čem vláda chybuje v boji s pandemií? Je její současný přístup k firmám záměrný? Měla by se kultura otevírat rychleji? A v čem by pomohla vyšetřovací komise?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>