
V Číně je populace přemnožená a každý druh, když se přemnoží, tak něco bouchne, říká Jan Pirk o koronaviru a jeho rozsahu v Číně. Sám se ho nebojí a reakci lidí i politiků bere jako přehnanou. Nemluví se podle něj o jiných nemocech, na které umírá daleko víc lidí. Tohle je prý prostě chřipka.
Jan Pirk studoval na vysoké škole během pražského jara a události srpna 1968 ho zasáhly. Líčí, jak se snažil „přesvědčovat“ sovětské vojáky o americké pomoci Rusku, pak taky vážně zvažoval emigraci. Ale chtěl tu žít a pracovat. Vstoupil pod výhružkou do Socialistického svazu mládeže a později taky do KSČ. Popisuje své velmi těžké rozhodování. Bere to jako své morální selhání, kvůli kterému se třeba nechtěl zapojit do politiky.
Jestliže si tahle společnost takové lidi vybírá, tak jí to asi vyhovuje, říká Jan Pirk o předních politicích s komunistickou minulostí. Vadí mu, kdo tu vládne, ale je demokrat. Je ale podle něj potřeba si uvědomit, že politik chce hlavně být znovuzvolen. Sám se do politiky zapojil, když působil v týmu prezidentského kandidáta Jana Fischera. Tehdy pochopil, že politika má svá pravidla a zákony a že v ní nemá co dělat.
Proč si Jan Pirk myslí, že smrt je začátek něčeho jiného? Proč mu záleží na péči o duši pacienta? Jak se dívá na problémy českého zdravotnictví? Proč odcházejí doktoři a nejsou sestry? A jak zpětně hodnotí svá těžká rozhodnutí ve střetu s komunistickou mocí?
Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde >>>