nahoru

Co znamená státní smutek, jak probíhá a komu jsme už takto vzdávali poctu?

-haf- 2. října 2019 • 16:40
Co znamená státní smutek, jak probíhá a komu jsme už takto vzdávali poctu?
foto: ČTK

Česká vláda schválila státní pohřeb zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý 1. října. Schválila také vyhlášení dne státního smutku k uctění jeho památky. Státní smutek byl naposledy vyhlášen po smrti prezidenta Václava Havla v roce 2011. Víte, jak státní smutek upravuje zákon a jak takový den může probíhat?

Státní smutek je vyhlašován k příležitosti úmrtí pro stát mimořádně významné osobnosti nebo k uctění oběti velké tragédie. Vyhlášení tohoto smutku rozhoduje buď prezident, vláda nebo parlament. Státní smutek je vyjádřením nejvyšší pocty a i když nemá přesně stanovené postupy a náležitosti zákonem či právním předpisem, vláda může určit různé formy piety ve spolupráci s rodinou pozůstalého. Mezi ně může patřit stanovený čas pro minutu ticha, veřejné vystavení rakve, čestná stráž u ostatků, smuteční průvod nebo pohřeb se státními či vojenskými poctami.

Zákon č. 352/2001 Sb. o užívání státní symbolů stanovuje, že státní vlajky jsou v den státního smutku spuštěny na půl žerdi.

Další pocty mohou být projevem solidarity naší společnosti, mezi ně může patřit uzavření divadel, upravení hudebního repertoáru v médiích, odložení společenských akcí během státního pohřbu a podobně.

Havel, Beneš i Gottwald

Poslední vyhlášení státního smutku bylo k uctění památky Václava Havla, který byl posledním prezidentem Československa a prvním prezidentem České republiky. Tento smutek trval 3 dny. I dalším významným osobnostem se dostalo cti Státního smutku, mezi ně patřil také Edvard Beneš (1948), Klement Gottwald (1953), Antonín Zápotocký (1957) a Ludvík Svoboda (1979).

Jsou ale také prezidenti, kterým státní rozloučení uspořádáno nebylo. Patří mezi ně Emil Hácha (1945), Antonín Novotný (1975) a Gustáv Husák (1991). Statní smutek byl vyhlášen i k uctění obětí teroristických útoků V USA z 11. 9. 2001 nebo obětí zemětřesení a tsunami v Asii z 5. 1. 2005.

Náměstí Karla Gotta v Praze: Zastupitelé najdou vhodné místo pro Mistrův odkaz >>>

-haf-Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.