
Drag. Proč toto umění i po letech fascinuje a dráždí nejen politiky, ale i veřejnost?
Jsou to už dva roky od „Kauzy Tiffany Richbitch“ spojené s Ondřejem Brzobohatým a zmínky o ní stále neutichají. Posledním případem byla zmínka během nedávného udílení cen Český lev, kdy ji připomněl moderátor Karel Kovy Kovář. Trochu zbytečný vtip a zároveň jediná připomínka Mezinárodního dne žen během samotného večera, ale potvrzuje, že drag nebo chcete-li travesti Čechy stále zajímá a fascinuje. Nejsou v tom sami.
Stereotypní představa toho, jak vypadá drag queen, je většinou gay v extrémně stylizovaném ženském oblečení, s nadměrně velkými parukami a silným make-upem. Historie a vzhled drag queens je však mnohem zajímavější. Drag queen může být velká dáma v třpytivých šatech, která na pódiu a na playback vystupuje s populární písničkou. Ty známe v Česku hlavně jako „travesti“ a vyprodávají jeden kulturní dům za druhým už od devadesátých let. Jedna z nejznámějších Chi Chi Tornádo v tuto chvíli dokonce chystá pořad pro iVysílání České televize Chi Chi na gauči.
Drag queen nebo drag king (pokud jde o osobu, která spíše pracuje s maskulinními symboly) ale také může být zástupce alternativní a undergroundové scény, který skrze symbolickou genderovou transformaci poukazuje na široké spektrum toho, co se skrývá pod pojmem „gender“. V jejich vystoupení se navíc často komentují aktuální politická témata, která se týkají LGBTQ+ lidí. Není divu, že právě tací jsou trnem v oku americkým republikánům, kteří v současné době omezují práva queer lidí všemi padesáti americkými státy napříč. V Česku podobné útoky na drag můžeme zaznamenat od konzervativních hnutí, která jsou leckdy napojená na ruskou vládu.
Drag také dělají v současnosti i hetero muži, jako například drag queen, která si říká Maddy Morphosis. Ta se proslavila jako vůbec první hetero soutěžící v populární a ceněné reality show RuPaul's Drag Race. Právě její nejnovější, sedmnáctou sezónu si vzal na paškál Šimon Holý a redaktorka Vogue Czechoslovakia Jana Patočková v nejnovějším díle popkulturního podcastu Poprask. Televizní soutěž, ve které drag queens soutěží o dvě stě tisíc dolarů, získala od svého počátku už 71 nominací na televizní ceny Emmy a proměnila 29 z nich. I v Česku se jí daří a vystoupení amerických drag queens, které pochází z této soutěže, bývají vyprodaná.
Nová řada je zajímavá podle Patočkové a Holého především tím, že chybí jasná favoritka. Některé situace mezi soutěžícími, které vznikají během epizod, působí navíc nečekaně svěže. Zajímavé je podle nich i sledovat všechny další audiovizuální obsahy, které vznikají kolem této soutěže. Ať už jsou to pořady instagramově úspěšných drag queens Trixie Mattel a Katyi Zamolodchikovy nebo fanouškovské sestřihy dílů, za kterými stojí brazilský YouTuber Muniz. Co je dobré ještě vidět? A která česká drag queen by měla moderovat České lvy příště? To si poslechněte v novém Poprasku, který také můžete sledovat na Instagramu nebo kanálu Reflexu na YouTube.