nahoru

Po sestře diktátora Kim Čong-una přijede na olympiádu další těžká ženská váha – Ivanka Trumpová

Viliam Buchert20. února 2018 • 13:10
Po sestře diktátora Kim Čong-una přijede na olympiádu další těžká ženská váha – Ivanka Trumpová
foto: Instagram - @ivankatrump

Zdá se, že zimní olympiádu využijí k předávání důležitých vzkazů mezi znepřátelenými zeměmi především vlivné ženy. Na slavnostní zahájení a jednání s jihokorejským prezidentem přijela Kim Jo-čong, sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. A v pátek přiletí a závěrečného ceremoniálu se zúčastní Ivanka Trumpová, dcera a poradkyně amerického prezidenta.

Do úterý nebyly zveřejněny podrobnosti návštěvy Ivanky Trumpové, ale určitě má dorazit v pátek a má se sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Prý se bude především zajímat o průběh rozhovorů se Severní Koreou a možnosti, jak se do nich mohou zapojit Spojené státy. Pak má informace předat svému otci Donaldu Trumpovi. Jihokorejská vláda totiž zdůrazňuje, že USA jsou součástí řešení problému, protože právě jejich vojáci na Korejském poloostrově zajišťují již po desetiletí stabilitu a mír.

Americký viceprezident Mike Pence se sice také zúčastnil slavnostního zahájení olympiády, ale se severokorejskou delegací se odmítl sejít, dokonce jejím členům ani nepodal ruku. Z recepce, kde Severokorejci byli, po několika minutách odešel.

Severokorejský Pchjongjang zatím možnost zahájení přímého dialogu s Washingtonem nenaznačil. Důležitým faktorem v této věci jsou pravidelná jihokorejsko-americká vojenská cvičení. Další má být v dubnu, ale KLDR proti nim protestuje a požaduje jejich trvalé zastavení.

Otázkou také je, zda se na olympiádě Ivanka Trumpová potká s některými americkými sportovci, protože například velmi úspěšná lyžařka Lindsey Vonnová se o jejím otci vyjadřuje mimořádně kriticky.

Ivanka Trumpová (36) je dcerou rodačky z Československa Ivany Trumpové, která byla první manželkou současného amerického prezidenta. Dělá dnes poradkyni hlavě státu a její manžel Jared Kushner, šéf poradců v Bílém domě.

Diskuse ke článku