nahoru

Reflex na festivalu ve Varech zabodoval vlastním filmem. Teď míří Moje svoboda do televize

Milan Tesař 8. listopadu 2019 • 10:50
Video se připravuje ...
Premiéra filmu Moje svoboda na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech
• video: 
reflex.cz

Ve snaze demonstrovat demokratizaci filmařiny, její současnou dostupnost a pestrost rozhodli jsme se propojit prvoligové filmové režiséry, dokumentaristy, fotografy, výtvarníky, youtubery, bezejmenné filmové nadšence a třeba i děti a vytvořit cosi jako jedinečný kaleidoskop na jediné téma. Rozkaz zněl jasně: Natočte pro nás minutový film na téma Moje svoboda!

Proč moje svoboda? „Domníváme se,“ psali jsme ve zvacím dopise, „že jde o téma aktuální zejména v roce, kdy si připomeneme třicet let od sametové revoluce. Máme za to, že zadání je to natolik široké, aby si v něm každý našel polohu, na kterou stačí, a rovněž, aby se do něj vešly i krajní meze audiovizuálního sdělení: od vyznání na kameru přes hraný skeč, drama, koláž, animovaný film, publicistiku, hudební klip až po vizuální fantazii beze slov. Je nám jasné, že Jan Hřebejk a patnáctiletý teenager nabídnou zcela odlišné filmy, ale takovou pestrost vítáme.“

I stalo se! Jakkoli to na počátku vypadalo jako dokonalá sci-fi, filmy pro nás nakonec vskutku natočil režisér Pelíšků i sedmnáctiletý Eliáš Gaydečka. Zatímco ten první popisuje svobodu optikou propuštěného vězně, Eliáš se vrací na místa demonstrací z roku 1989, kde osobně být samozřejmě nemohl.

Světová premiéra proběhla ve středu 3. července v Kongresovém sále hotelu Thermal. Film Moje svoboda uvidíte na obrazovkách ČT ART od 15. listopadu ve 22:10 a od stejného data také na webu reflex.cz zdarma.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.