nahoru

Nejlepší český komiks loňského roku vyšel v lednu. Být Singl v komiksu Jiřího Franty není tak zlé

Richard Klíčník 22. února 2020 • 08:30
Nejlepší český komiks loňského roku vyšel v lednu. Být Singl v komiksu Jiřího Franty není tak zlé
foto: Archiv nakladatelství Labyrint

Loňský rok byl na české kvalitní původní komiksy poněkud skoupý – situaci zachraňovalo doslova jediné nakladatelství, a to Labyrint. Nikkarinova pubertální Super Spellword Sága, druhý díl Návratu krále Šumavy, a teď, pozdě, ale s vročením 2019, vychází tamtéž komiks Singl Jiřího Franty.

Trojnásobný finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Franta s komiksem doposud pouze koketoval, takže uvedení dvousetstránkového vyzrálého alba Singl působí poměrně nečekaně. Naposledy se o autorovi více mluvilo v souvislosti s dětskou knížkou Proč obrazy nepotřebují názvy (2014), za niž získal spolu s Ondřejem Horákem Magnesii Literu i Zlatou stuhu.

Zábavné prázdniny ve Věčném městě

Ryze komiksovou tvorbu Rafana Jiřího Franty jsme dosud znali pouze z komiksových novin Kix. Nyní se představuje s knihou atraktivního názvu slibujícího náhled na problematiku celé jedné generace, anotace věští existenciální podívanou… Naštěstí v zásadě nedojde ani na jedno. Jiří Franta podává výpověď nikoli generační, ale jednoho konkrétního týpka po třicítce, se kterým se po sms rozejde přítelkyně – den před společným odletem do Říma. Hrdina nezaváhá, vezme s sebou kamaráda. Následují zábavné prázdniny ve Věčném městě s akcentem na alkohol, fotbal a sex. Možná by mohly být zvěčněny úsporněji, ale Frantův smysl pro humor zvládne překonat i jeho obsedantní potřebu nakreslit úplně všechny budovy.

Jak kreslit komiks >>>

Jsou Pražák a Ostravačka kompatibilní?

Další významnou epizodou je zápas Bohemky s Baníkem v Ďolíčku. Protagonista je fanoušek, nikoli chuligán, takže na zápasy chodí poctivě, jen na bitkaření je příliš velký intelektuál. A právě proto jej po zápase musí zachránit fanynka Baníku, která opět vnese do jeho života ženský element. Čili komiks není o fázi singl, ale o té předcházející. Náš hrdina s výrazným obočím musí vyřešit otázku, zda jsou Pražák a Ostravačka kompatibilní živočišné druhy. Jde o zjišťování zábavné, divoké a bolestné. Komiks se i přes pomalejší tempo povedl.

Richard Klíčník
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.