4+4 dny v pohybu: Zažijte ten pocit, když tykáte Vietnamci ve večerce. Navštivte představení Můj Hood | Reflex.cz
nahoru

4+4 dny v pohybu: Zažijte ten pocit, když tykáte Vietnamci ve večerce. Navštivte představení Můj Hood

Clara Zangová3. října 2019 • 15:50
Teaser na taneční představení Můj Hood
• video: 
Festival 4+4 dny v pohybu

Ve dnech 4. až 12. října se uskuteční mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Mezi řadou představení a instalací bude k vidění také site specific inscenace Můj Hood, kombinující tanec, pohybové divadlo i nový cirkus. Ústředním tématem díla na pomezí žánrů bude domov, co to znamená cítit se někde doma a „takový ten hezký pocit, když Čech ve večerce tyká Vietnamci“.

Jak název napovídá, inscenace Můj Hood se bude zabývat domovem. Titul snad bude rezonovat s mladší generací, u které je česko-anglický hybrid oblíbeným způsobem jak říct: Tohle je moje čtvrť, můj rajón. Můj Hood ale nebude jen o pocitu domova, ale také o tom, kde je člověk cizí, stejně jako o stereotypech a integraci, reprezentovaných třeba těmi Vietnamci ve večerce. „Hlavním tématem Mého Hoodu je domov, co to znamená cítit se někde doma. Představení se snaží hovořit o stereotypech ve vnímání cizího a otevírá téma hledání identity. Snaží se připomenout, že všichni jsme někdy a někde cizí a zároveň všichni toužíme po přijetí, uznání a integritě ve společnosti.“

Bohumil Pečinka: Klaus mladší chce s Babišem do vlády, přihlásil se k jeho novému…

Zajímavá bude forma představení. Jednak je postaveno jako site specific, to znamená pro jedno konkrétní místo, v němž se odehraje. V tomto případě budou performerky čerpat z genia loci Desforuského paláce na Florenci. Zároveň se budou diváci pohybovat na hraně klasického a imerzního představení – neboli představení, které počítá s aktivním zapojením diváka (z anglického imerse). A v neposlední řadě umělkyně překonávají hranice žánrů – propojí tanec, činohru, pohybové divadlo i prvky nového cirkusu.

Jako cesta z Nuslí na Háje

Otázka domova a ciziny, přijetí a odcizení je blízká jedné ze dvou performerek Anežce Hessové. Představení také částečně vychází z jejích zážitků z dětství, Hessová se totiž s maminkou krátce po revoluci odstěhovala do Švýcarska. Tam vyrůstala u kočovného divadla Théâtre Les Montreurs d’Images, kde se učila modernímu výrazovému tanci. Studovala ale také klasický indický tanec kathak, a to přímo v Novém Dillí.

Porno a básně: Téměř 200 let staré sexuálně explicitní obrázky se prodaly za více než…

Sekundovat jí bude Eva Stará, která nekočovala při divadle ani mezi státy. Zato vystudovala jedinou konzervatoř pro současný tanec v Česku Duncan Centre. Nyní je v magisterském programu katedry nonverbálního divadla na HAMU. Je spoluzakladatelkou uskupení Holektiv, typického propojením tance a akrobatických disciplín.

„Jedna přišla právě teď, druhá je tu odmalička. Jednou se zase vydají na cestu. Určitě. Zatím čekají. A tu cestu hledají k sobě, jak se tak často říká. Což může být docela na dlouho. Asi. Minimálně jako cesta z Nuslí na Háje, když je mezitím pár let ve Švýcarsku. Pár let, pár zkušeností a pár škol oklikou třeba přes Indii,“ říká o obou umělkyních anotace k představení.

Kromě Anežky Hessové a Evy Staré se na tvorbě podílela ještě režisérka a dramaturgyně Lucie Ferenzová, která má za sebou spolupráci s Divadlem na Zábradlí nebo s Divadlem Meet Factory.

Představení Můj Hood v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu se uskuteční pouze ve třech reprízách: 4., 9. a 11. října, pokaždé ve 20 hodin.

PREMIUM X Samé vzlety, sem tam pád: Jaké byly klíčové okamžiky v pozoruhodné kariéře Karla Gotta?
Večírky, vraždy, prostituce: Unikátní snímky ukazují divoký svět mafie v Rusku po…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější