Karel Gott vs. Waldemar Matuška: Bůh a čert české populární hudby | Reflex.cz
nahoru

Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Michal Bystrov13. července 2019 • 13:00
Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
foto: Pressdata

Dva naprosté hudební protipóly se na československé scéně docela dobře snášely. Karel Gott vždy zdůrazňoval, že mezi ním a Waldemarem Matuškou panovala zdravá soutěživost, o místo na slunci se však nepřetlačovali. Je pravda, že si ti dva nekonkurovali, pokud jde o publikum, a už vůbec ne, co se týká fanynek. Žena, které uhranul exotický vzhled a tmavý vous Waldemara Matušky, asi zůstala odolná vůči vemlouvavé eleganci Gotta – a naopak. Na druhé straně bylo tuzemské hřiště pro dva prvoligové borce přece jen trochu malé. Jeden zkrátka musel dostat nálepku toho největšího, nejlepšího, božského. Ten druhý byl enfant terrible a pro někoho i chuligán. S trochou nadsázky šlo o podobné škatulkování, jehož se na britských ostrovech dočkali Beatles a Rolling Stones.

Na začátku je vždy velký talent, jenž se touží prosadit. Mladý učeň ČKD v oboru elektromontér na ten okamžik, kdy naplno pocítil, že by chtěl dělat hudbu, nikdy nezapomněl. „Když padl stín a všichni se sesedli kolem ohně, objevily se kytary a foukací harmoniky,“ vzpomínal Karel Gott na potlach svých kolegů, zanícených trampů, na osadě v Lukách pod Medníkem. „Poslouchal jsem desítky nádherných písní, které dojímaly. Když přišla řada na mě, postavil jsem se neohroženě doprostřed kruhu a zpíval a zpíval. Poprvé jsem cítil, že jsou všechny oči upřeny jenom na mě a že nikdo ani nedutá, aby slyšel. Bylo mi při tom dobře, a když se pak ozval silný potlesk, přál jsem si svůj zpěv opakovat znovu a znovu. Celý týden v továrně jsem nemyslel na nic jiného.“

V jiném koutě republiky – a o hodně dřív – se podobným způsobem sbližoval s kytarou Gottův pozdější rival na hudebním poli: Vladimír Matuška, jemuž maminka, operetní diva, říkala Waldemar. („Snad po nějakým knížeti.“) Málokdo si uvědomuje, že Matuška byl skoro přesně o sedm let starší než Karel Gott. Měl tedy logicky i trochu odlišné vzory. První akordy mu ukázal soused z ulice, který hrál v orchestru Melody Satans Club. Ale co čert nechtěl, vzápětí nato musel tento jeho učitel na vojnu.

Karel Gott

Gott versus Matuška Inspirace i humor Klíčové okamžiky Nejlepší písně a unikátní snímky Zelený Raoul

Karel Gott oslavil v neděli 14. července 2019 své 80. narozeniny. Gott za svoji kariéru nasbíral dohromady 42 Zlatých nebo Českých Slavíků a  je držitelem mnoha dalších ocenění, včetně Medaile za zásluhy I. stupně.

„Bylo to nějak v sedmačtyřicátým roce, a tím vlastně bylo moje pravidelný učení u konce. Nicméně teda už jsem o tom něco věděl, už jsem v tom byl natolik, že jsem si začal stavět akordy k písničkám úplně sám a zabral se do tý kytary a do tý harmonický práce tak strašně, že jsem v tý době docela zapomněl na zpívání. (...) Tenkrát jsem ovšem nevěděl, že to je mý štěstí a že právě díky kytaře jsem nepřišel o hlas: ona totiž tahle moje vášeň přišla přesně v mutaci. Tak se to samo o sobě vyřešilo, protože kdybych bejval zpíval, tak nevím, co se stalo. Fůra dětí v tomhle období přichází o hlas, protože prostě zpívají a řvou. Já těsně po mutaci dostal bas a začal jsem teprve zpívat – a sice neger-songs. A začal jsem Kernovou Missis­sippi. Kam až jsem moh’ jít dolů, tam jsem šel, když jsem trochu zvládnul doprovod a vymejšlení, tak jsem si k tomu začal zpívat – a výborný to bylo v tom, že mě nikdo nemusel doprovázet, že jsem si to obstaral sám. A tím víc mě zpívání začalo bavit. Takže když jsem se rozhod’, že půjdu do sklárny, tak už jsem odjížděl s kytarou a už na prvních večírcích jsem sám dělal programy.“

Nervy na pochodu

 

Pokračování článku patří
k prémiovému obsahu Reflexu

S předplatným získáte:

 • Neomezený přístup k prémiovému obsahu, který
  nikde jinde nenajdete
 • Exkluzivní komentáře, kauzy a speciální editorialy
 • Nekorektní vtipy kreslířů Reflexu
 • Vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní
 • Mobilní aplikaci pro snadný přístup k prémiovému obsahu
Součástí předplatného není elektronická a tištěná verze týdeníku Reflex. K zakoupení na iKiosek.cz.
 • Měsíční předplatné49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc
  pro nové předplatitele (Týká se pouze platby kartou). Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíčnímu předplatnému.

  Objednat

Možnosti platby
?

Měsíční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo pomocí SMS.

Roční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo platbou online.

 • Kartou
 • Platba online
 • Platba SMSVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější