Peklo v oblacích: Neznámý letecký důstojník Ludvík Purm a dramata na frontě | Reflex.cz
nahoru

Peklo v oblacích: Neznámý letecký důstojník Ludvík Purm a dramata na frontě

Jaroslav Šajtar4. dubna 2019 • 10:20
Peklo v oblacích: Neznámý letecký důstojník Ludvík Purm a dramata na frontě
foto: Archiv nakladatelství Svět křídel

Historie našich letců za druhé světové války, zejména pak ve službách britského Královského letectva (RAF), je už zmapována natolik podrobně, až se zdá, že už nic převratně objevného o nich nelze sdělit. V posledních letech pozorujeme rovněž narůstající zájem o informace k účasti našich mužů v řadách rakousko-uherské armády za první světové války, neboť, marná sláva, bylo jich hrubým odhadem tak osm- až desetkrát víc než legionářů a přinesli větší oběti.

Renomovaný letecký historik Jiří Rajlich vyšel tomuto zájmu v krátké době vstříc již podruhé. Po obsáhlém díle Na křídlech světové války právě vydal v nakladatelství Svět křídel knihu V pekle nebeských výšin, věnovanou leteckému důstojníkovi Ludvíku Purmovi, postavě širší čtenářské obci dosti neznámé. Nebyl by to Jiří Rajlich, aby jeho publikace nebyla prošpikována unikátními fotografiemi. Oživují ji také dramatické příhody z fronty a, jak je u tohoto autora již pravidlem, vše je zasazeno do širšího kontextu dějinných událostí.

Báječní muži na létajících strojích. Co se dělo na švýcarském předválečném nebi?

Až do hořkého konce

Je známo, že těžiště činnosti letectva habsburské monarchie se zaměřilo na jihozápadní, italskou frontu, kde nasadilo nejvíc letadel, dosáhlo největšího počtu vzdušných vítězství a přineslo největší oběti. Právě zde kapitán Ludvík Purm sloužil a krátce před kapitulací dualistického soustátí to 15. září 1918 dotáhl až na velitele stíhací eskadry 6. armády.

Její příslušníci bojovali stejně jako ostatní letecké jednotky v pravém slova smyslu až do hořkého konce. O tom, že rakousko-uherští letci, mezi nimiž se nacházeli četní muži pocházející z našeho území, ať již české, nebo německé národnosti, se bít uměli, a to velmi dobře, svědčí celkový počet nejméně 550 vzdušných vítězství dosažených pouze na italské frontě, o ostatních válčištích ani nemluvě.

Peruť 312: Nebeští jezdci na výpravných fotkách Ladislava Sitenského

Zapomenutý aviatik Velké války

Je přitom třeba uvážit, že letectvo podunajské monarchie technicky ani početně nepatřilo k premiantům (Rakousko-uherská říše vyrobila za první světové války zhruba dvakrát méně letounů než její úhlavní a „dědičný“ nepřítel – Itálie). A o tom, že si mezi nimi skvěle vedl Ludvík Purm, „zapomenutý aviatik Velké války“, nejlépe vypovídá Rajlichova graficky pěkně zpracovaná kniha. Vždyť důstojník „Haškova“ regimentu Purm obdržel během první světové války Vojenský záslužný kříž 3. třídy, Stříbrnou Vojenskou záslužnou medaili (známé Stříbrné Signum Laudis), Bronzovou Vojenskou záslužnou medaili (Bronzové Signum Laudis), nejvyšší Řád železné koruny 3. třídy a navíc ještě Karlův vojskový kříž.

Rajlichova záslužná a přínosná kniha je tak i holdem všem „báječným mužům na létajících strojích“, kteří bojovali a umírali „v pekle nebeských výšin“ za první světové války. Pro čtenáře s hlubším zájmem o Velkou válku ve vzduchu nepostradatelné!

Jan Ferák: Český letec uprostřed velkého dramatu španělské občanské války a v…
Před 100 lety se narodil letec Karel Kuttelwascher, nejúspěšnější československé…

Jaroslav ŠajtarVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější