Bledulín mezi beduíny: Nejen pánové Zikmund s Hanzelkou dělali na svých cestách bláznivé kousky | Reflex.cz
nahoru

Bledulín mezi beduíny: Nejen pánové Zikmund s Hanzelkou dělali na svých cestách bláznivé kousky

Vít Kremlička7. února 2019 • 13:10
Carlos Bergmann - Poslední beduín
Carlos Bergmann - Poslední beduín
• foto: 
Archív

Kniha cestovatele Carla Bergmanna Poslední beduín zaujme již svou předmluvou: jejím autorem je významný egyptolog profesor Miroslav Bárta. Svým entrée dostatečně připravuje čtenáře na výpravy s „posledním beduínem“, jejichž líčení je jistě nezklame.

Pouštního badatele (a podnikového ekonoma) z Kolína nad Rýnem Carla Bergmanna si možná pamatujete z Plovárny. Svou téměř pětisetstránkovou knihu Poslední beduín s podtitulem Mé karavany za tajemstvím pouště (v překladu Radany Studenovské ji vydalo nakladatelství Malvern) rozdělil na tři díly – tři výpravy v rozmezí let 1982–2000.

Muslimský kmen, kde o sexu rozhodují ženy. Saharští Tuaregové se vymykají pravidlům

Hýření sentimentem a zoufalstvím

V první výpravě se obeznámil se životem pohaněčů velbloudů a jejich karavanními cestami do egyptské metropole Káhiry. Hýří sentimentem a zoufalstvím, jak se na Evropana sluší a patří. Popisy Sahary působí značně tísnivě i přes bezhraničný prostor písečné pustiny. Zmiňuje však pouštní skalní rytiny a jeskynní malby, které svědčí o prehistorickém podnebí a vegetaci v saharské oblasti. Jsou na nich vypodobněni hroši, krokodýli, ryby, želvy, žirafy, pštrosi – zvěř savan a močálů, a na svých cestách nalezl i pozůstatky stromů, svědčících o zalesnění. Jiný cestovatel, Henri Lhote, našel ve střední Sahaře, ve skaliscích oblasti Tasílie, dokonce jezírka s živočichy zjevně pocházejícími z dávných dob lesů Sahary, a stejně jako Bergmann popsal tamní pravěké rytiny a malby s přehlídkou zvířat jak v ZOO.

Setkání s jinými světy: Z města do pralesa aneb Základy cestovatelské zdvořilosti

Stopy lidských karavan

Srovnávacími vědeckými metodami odborníci určili, že tato klimatická perioda probíhala v období 6000–1800 př. Kr, kdy vznikala i obchodní dopravní spojení mezi oblastmi na Nilu a v centrální Africe v povodí řeky Niger. S tím, jak sucho a poušť získávaly nadvládu nad savanou, lidská sídliště a karavanní cesty na Sahaře zanikaly. Ale ještě v římské době fungovaly posádky s městečky, zavlažovanými poli, vodními nádržemi, pastvinami a pohřebišti. Z těch dob nacházel Carlo Bergmann podél karavanních cest skladiště džbánů na vodu, které umožňovaly přejít Saharu i početným karavanám. Svoji druhou a třetí výpravu Carlo Bergmann věnoval právě starověkým lokalitám a ohledávání karavanních cest. Jeho nálezy zahrnují v podstatě spektrum od paleolitu (pěstní klíny, mikrolitické hroty šípů, korálky ze skořápek pštrosích vajec) až po současnost (zprávy v lahvích, barely a kanystry, opuštěná vojenská technika). Vidno, že i dnes panuje na Sahaře čilý ruch a rej! Dlužno podotknout, že Bergmannovy expedice proběhly ještě před exodem imigrantů z centrální Afriky do Středomoří, ale již tehdy nacházel stopy lidských karavan směřujících k libyjským hranicím, zřejmě na cestách za prací v bohatších oblastech.

Severský vítr je krutý, ale s Tórovým kladivem z protivníka vymlátíte to správné hygge

Beduínky, do kuchyňky!

Karavana je mužský svět. Ženy jsou vyloučeny, zůstávají v kuchyni mimo zraky mužů, anebo jsou degradovány na prostitutky. Nějaký matriarchální anebo emancipovaný sociální koncept zjevně ještě nepřišel mezi beduíny ke slovu. S tím zřejmě souvisí i společenská retardace beduínů vůči okolní společnosti, jak vyjadřuje s notnou dávkou sentimentu i Carlo Bergmann. Dopouští se zábavných odchýlení od cestopisného žánru: občas zaběduje v eklogách nad svým životním údělem premianta-cestovatele, anebo do textu vkládá veršované pasáže, když mu próza nedostačuje k vyjádření emocí. Mísí žánry a je to krok správným, literárním směrem. Můžeme se těšit, co vybádá zas dalšího!

Vůdcovy vodovky, nacistické dálnice a podobně: Třetí říše přitahuje pozornost i 73 let…
Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy
RICHARD KLÍČNÍK 22. ledna 2019 • 08:24

Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy

Vít KremličkaVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější