Bledulín mezi beduíny: Nejen pánové Zikmund s Hanzelkou dělali na svých cestách bláznivé kousky | Reflex.cz
nahoru

Bledulín mezi beduíny: Nejen pánové Zikmund s Hanzelkou dělali na svých cestách bláznivé kousky

Vít Kremlička7. února 2019 • 13:10
Carlos Bergmann - Poslední beduín
Carlos Bergmann - Poslední beduín
• foto: 
Archív

Kniha cestovatele Carla Bergmanna Poslední beduín zaujme již svou předmluvou: jejím autorem je významný egyptolog profesor Miroslav Bárta. Svým entrée dostatečně připravuje čtenáře na výpravy s „posledním beduínem“, jejichž líčení je jistě nezklame.

Pouštního badatele (a podnikového ekonoma) z Kolína nad Rýnem Carla Bergmanna si možná pamatujete z Plovárny. Svou téměř pětisetstránkovou knihu Poslední beduín s podtitulem Mé karavany za tajemstvím pouště (v překladu Radany Studenovské ji vydalo nakladatelství Malvern) rozdělil na tři díly – tři výpravy v rozmezí let 1982–2000.

Muslimský kmen, kde o sexu rozhodují ženy. Saharští Tuaregové se vymykají pravidlům

Hýření sentimentem a zoufalstvím

V první výpravě se obeznámil se životem pohaněčů velbloudů a jejich karavanními cestami do egyptské metropole Káhiry. Hýří sentimentem a zoufalstvím, jak se na Evropana sluší a patří. Popisy Sahary působí značně tísnivě i přes bezhraničný prostor písečné pustiny. Zmiňuje však pouštní skalní rytiny a jeskynní malby, které svědčí o prehistorickém podnebí a vegetaci v saharské oblasti. Jsou na nich vypodobněni hroši, krokodýli, ryby, želvy, žirafy, pštrosi – zvěř savan a močálů, a na svých cestách nalezl i pozůstatky stromů, svědčících o zalesnění. Jiný cestovatel, Henri Lhote, našel ve střední Sahaře, ve skaliscích oblasti Tasílie, dokonce jezírka s živočichy zjevně pocházejícími z dávných dob lesů Sahary, a stejně jako Bergmann popsal tamní pravěké rytiny a malby s přehlídkou zvířat jak v ZOO.

Setkání s jinými světy: Z města do pralesa aneb Základy cestovatelské zdvořilosti

Stopy lidských karavan

Srovnávacími vědeckými metodami odborníci určili, že tato klimatická perioda probíhala v období 6000–1800 př. Kr, kdy vznikala i obchodní dopravní spojení mezi oblastmi na Nilu a v centrální Africe v povodí řeky Niger. S tím, jak sucho a poušť získávaly nadvládu nad savanou, lidská sídliště a karavanní cesty na Sahaře zanikaly. Ale ještě v římské době fungovaly posádky s městečky, zavlažovanými poli, vodními nádržemi, pastvinami a pohřebišti. Z těch dob nacházel Carlo Bergmann podél karavanních cest skladiště džbánů na vodu, které umožňovaly přejít Saharu i početným karavanám. Svoji druhou a třetí výpravu Carlo Bergmann věnoval právě starověkým lokalitám a ohledávání karavanních cest. Jeho nálezy zahrnují v podstatě spektrum od paleolitu (pěstní klíny, mikrolitické hroty šípů, korálky ze skořápek pštrosích vajec) až po současnost (zprávy v lahvích, barely a kanystry, opuštěná vojenská technika). Vidno, že i dnes panuje na Sahaře čilý ruch a rej! Dlužno podotknout, že Bergmannovy expedice proběhly ještě před exodem imigrantů z centrální Afriky do Středomoří, ale již tehdy nacházel stopy lidských karavan směřujících k libyjským hranicím, zřejmě na cestách za prací v bohatších oblastech.

Severský vítr je krutý, ale s Tórovým kladivem z protivníka vymlátíte to správné hygge

Beduínky, do kuchyňky!

Karavana je mužský svět. Ženy jsou vyloučeny, zůstávají v kuchyni mimo zraky mužů, anebo jsou degradovány na prostitutky. Nějaký matriarchální anebo emancipovaný sociální koncept zjevně ještě nepřišel mezi beduíny ke slovu. S tím zřejmě souvisí i společenská retardace beduínů vůči okolní společnosti, jak vyjadřuje s notnou dávkou sentimentu i Carlo Bergmann. Dopouští se zábavných odchýlení od cestopisného žánru: občas zaběduje v eklogách nad svým životním údělem premianta-cestovatele, anebo do textu vkládá veršované pasáže, když mu próza nedostačuje k vyjádření emocí. Mísí žánry a je to krok správným, literárním směrem. Můžeme se těšit, co vybádá zas dalšího!

Vůdcovy vodovky, nacistické dálnice a podobně: Třetí říše přitahuje pozornost i 73 let…
Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy
RICHARD KLÍČNÍK 22. ledna 2019 • 08:24

Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy

Vít KremličkaVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější