nahoru

Jak se žije v izolaci: Unikátní pohled na svět, který již možná brzy nebude existovat

pos 31. ledna 2019 • 15:50
Jak se žije v izolaci: Unikátní pohled na svět, který již možná brzy nebude existovat
foto: Z knihy Homage to humanity

Žít bez mobilního telefonu, elektřiny, jíst pouze to, co si ulovíte nebo vypěstujete. Pro většinu světa dnes již nepředstavitelná věc. Přesto však jsou na naší planetě kmeny a komunity, které ještě nepodlehly „civilizaci“ a výše zmíněný život jim není neznámý. Právě těmto izolovaným kmenům se celoživotně ve své práci věnuje fotograf Jimmy Nelson.

Jimmy Nelson se o kmeny, jež stále ještě žijí izolovaně, bez velkých styků s okolním světem a stále si uchovávají staré zvyky a způsob obživy, začal zajímat již ve svých sedmnácti letech. Později cestoval po celém světě a u mnohých komunit strávil i několik týdnů.

V roce 2013 vydal svoji první knihu s názvem Before They Pass Away (Před tím, než zmizí). Materiál do knihy získal na své cestě z Mongolska do Indonésie, kdy navštívil více než třicet kmenů v odlehlých částech Asie. Během několikatýdenního pobytu u každého z nich se snažil v co největší možné míře poznat jeho kulturu a zároveň ji ze svého vlastního pohledu co nejvěrněji zachytit.

„Snažím se prozkoumat propojení s našimi původními kořeny. Věřím, že právě domorodí a izolovaní lidé hrají důležitou roli v našem vnímání sebe samých,“ říká fotograf o svých projektech.

V loňském roce dokončil Nelson svůj druhý velký projekt. Vydal knihu Homage To Humanity (Pocta lidstvu). V ní svůj zájem rozšířil z Asie i na ostatní kontinenty a na rozdíl od první knihy, která se skládala čistě z fotografií, obsahuje druhá kniha více faktů, map a osobních rozhovorů. Na svět, který možná brzy zmizí, se podívejte do galerie:

pos
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.