Ředitelka Designbloku Jana Zielinski o letošním jubilejním, dvacátém ročníku: Jsem šťastná, přišel i Masaryk! | Reflex.cz
nahoru

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski o letošním jubilejním, dvacátém ročníku: Jsem šťastná, přišel i Masaryk!

Veronika Bednářová29. října 2018 • 17:20
Jana Zielinski hodnotí Designblok 2018
• video: 
Veronika Bednářová

Hravost. Otevřenost. Přijímání těch, kteří se tam zatím necítí jako doma, ale jednou třeba budou. Ve školství se tomu říká inkluze. O to se už dvacet let snaží Designblok, pražský festival designu a módy. Letos přichystal expozice 343 značek, designérů, studií, vysokých škol. Hlavní část Designbloku naplňuje holešovické Výstaviště do 29. října, výstava Manifest je pak umístěna v Colloredo-Mansfeldském paláci do 4. listopadu.

Ředitelka přehlídky JANA ZIELINSKI považuje za jednu z hlavních ambicí Designbloku oslovit střední třídu – stejně jako za první republiky. I Designblok proto letos slavil a pořád slaví založení Československa. Přehlídce vévodí šestimetrová červená prolézačka, rozumějte busta „prezidenta osvoboditele“ od Maxima Velčovského. U ní a v jeho prezidentském stínu také vzniklo toto video Reflexu. Můžete se letos u Masaryka vyfotit, vylézt si na něj, posedět u něj nebo přímo na něm. Je tam s vámi, vy jste tam s ním. Stejně jako je skákací hora Říp pro děti nebo velká klouzačka v národních barvách (nejen pro děti). Můžete se, jak říká Velčovský, stát „symbolicky fyzickou součástí příběhu TGM“.

Šnekunda i trenkolóra. Podívejte se na návrhy nových českých vlajek od výtvarníků Reflexu

Ne náhodou vzpomíná ve videu Jana Zielinski na to, že za první republiky byli právě designéři přizváni, aby spoluvytvářeli vizuální identitu nového státu; stali se tak organickou součástí a symbolem pokrokovosti Československa. Doufá proto, že i letos prostřednictvím Desingbloku přispívá k pevnější identitě národa. „Děje se tak v zásadě bez větší podpory státu, ale třeba i tohle jednou zlomíme,“ říká spoluzakladatelka přehlídky, kterou i letos zatím podle odhadů navštíví minimálně 50 000 lidí.

Loni musel Designblok skončit o dva dny dřív, protože vichřice strhla na pražském Výstavišti střechu, postavenou mimochodem jako provizorní za dob Klementa Gottwalda. „Vidím to skoro až symbolicky, protože původní střecha potřebovala jen opravit, nepotřebovala pobít plechem, který tam dali komunisti,“ vysvětluje Zielinski pod už původní střechou Průmyslového paláce, do kterého, jak doufá, bude stát jednou investovat, aby se pořádně opravil. Stejně jako do českého designu. A ano, letos sice hodně prší, ale i přes varování škarohlídů tam zaplaťpánbůh nezatéká. Zatím.

Sto let republiky, sto vynálezů. Víte, co všechno dali Češi světu?
Martin Bartkovský 25. října 2018 • 15:37

Sto let republiky, sto vynálezů. Víte, co všechno dali Češi světu?

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski: Udělování cen bylo letos snadné. Mám ale radost i…

 

Veronika Bednářová


Klíčová slova: video, designblok, Jana Zielinski


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější