Ředitelka Designbloku Jana Zielinski o letošním jubilejním, dvacátém ročníku: Jsem šťastná, přišel i Masaryk! | Reflex.cz
nahoru

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski o letošním jubilejním, dvacátém ročníku: Jsem šťastná, přišel i Masaryk!

Veronika Bednářová29. října 2018 • 17:20
Jana Zielinski hodnotí Designblok 2018
• video: 
Veronika Bednářová

Hravost. Otevřenost. Přijímání těch, kteří se tam zatím necítí jako doma, ale jednou třeba budou. Ve školství se tomu říká inkluze. O to se už dvacet let snaží Designblok, pražský festival designu a módy. Letos přichystal expozice 343 značek, designérů, studií, vysokých škol. Hlavní část Designbloku naplňuje holešovické Výstaviště do 29. října, výstava Manifest je pak umístěna v Colloredo-Mansfeldském paláci do 4. listopadu.

Ředitelka přehlídky JANA ZIELINSKI považuje za jednu z hlavních ambicí Designbloku oslovit střední třídu – stejně jako za první republiky. I Designblok proto letos slavil a pořád slaví založení Československa. Přehlídce vévodí šestimetrová červená prolézačka, rozumějte busta „prezidenta osvoboditele“ od Maxima Velčovského. U ní a v jeho prezidentském stínu také vzniklo toto video Reflexu. Můžete se letos u Masaryka vyfotit, vylézt si na něj, posedět u něj nebo přímo na něm. Je tam s vámi, vy jste tam s ním. Stejně jako je skákací hora Říp pro děti nebo velká klouzačka v národních barvách (nejen pro děti). Můžete se, jak říká Velčovský, stát „symbolicky fyzickou součástí příběhu TGM“.

Šnekunda i trenkolóra. Podívejte se na návrhy nových českých vlajek od výtvarníků Reflexu

Ne náhodou vzpomíná ve videu Jana Zielinski na to, že za první republiky byli právě designéři přizváni, aby spoluvytvářeli vizuální identitu nového státu; stali se tak organickou součástí a symbolem pokrokovosti Československa. Doufá proto, že i letos prostřednictvím Desingbloku přispívá k pevnější identitě národa. „Děje se tak v zásadě bez větší podpory státu, ale třeba i tohle jednou zlomíme,“ říká spoluzakladatelka přehlídky, kterou i letos zatím podle odhadů navštíví minimálně 50 000 lidí.

Loni musel Designblok skončit o dva dny dřív, protože vichřice strhla na pražském Výstavišti střechu, postavenou mimochodem jako provizorní za dob Klementa Gottwalda. „Vidím to skoro až symbolicky, protože původní střecha potřebovala jen opravit, nepotřebovala pobít plechem, který tam dali komunisti,“ vysvětluje Zielinski pod už původní střechou Průmyslového paláce, do kterého, jak doufá, bude stát jednou investovat, aby se pořádně opravil. Stejně jako do českého designu. A ano, letos sice hodně prší, ale i přes varování škarohlídů tam zaplaťpánbůh nezatéká. Zatím.

Sto let republiky, sto vynálezů. Víte, co všechno dali Češi světu?
Martin Bartkovský 25. října 2018 • 15:37

Sto let republiky, sto vynálezů. Víte, co všechno dali Češi světu?

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski: Udělování cen bylo letos snadné. Mám ale radost i…

 

Veronika Bednářová


Klíčová slova: video, designblok, Jana Zielinski


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější