Video placeholde

Kniha, kterou budou komunisté nenávidět. Souhvězdí Gulag od Karla Pecky připomene hrůzovládu KSČ

U příležitosti nedožitých narozenin významného českého spisovatele a politického vězně 50. let Karla Pecky vychází sbírka z jeho díla – SOUHVĚZDÍ GULAG Karla Pecky. Jednotlivá díla sbírky komunisty umlčovaného autora jsou doplněna doslovy a úvahami osobností, jakými jsou mimo jiné Jiří Stránský, Jiřina Šiklová nebo Daniel Kroupa.

Čtveřice románů, tři povídkové soubory, básnické sbírky a originální kafkovské povídky rozšířené o předmluvu Jiřího Padevěta, to vše přiblíží na 996 stranách, jak vypadal reálný komunistický režim v Československu. Během čtení sbírky poznáte svět lidí, kteří na vlastní kůži okusili přístup režimu ke všem s odlišným názorem. Sbírka je doplněna vynikajícími doslovy a úvahami od spisovatele Jiřího Stránského, socioložky Jiřiny Šiklové, filozofa Daniela Kroupy, biskupa Václava Malého, profesora Cyrila Höschla, politologa Petra Pitharta, básnířky Hany Gerzaničové a architektky Evy Jiřičné. Doslov napsal spisovatel Jiří Padevět. Knihu působivě dotváří osobité grafiky malíře Miloše Kotka.

Sbírka se skládá z následujících titulů:

  • Motáky nezvěstnému – Realistický román se silnými autobiografickými prvky vycházející z osobních zážitků autora. Popisuje reálné metody komunistického režimu a zacházení s politickými odpůrci.
  • Na co umírají muži – Soubor devíti povídek z komunistických gulagů 50. let, příběhy o přátelství, odvaze, zbabělosti, solidaritě i zradě.
  • Horečka – Akční román o útěku z komunistického pracovního lágru a následcích tohoto činu.
  • Rekonstrukce – Sbírka básní napsaných v táborech Nikolaj, L a Bytíz.
  • Veliký slunovrat - Román o životě politického vězně po propuštění z komunistického vězení. 
  • Čtvrtý vítač – Kafkovská povídka o fungování státní bezpečnosti.
  • Malostranské humoresky – Vesele i vážně laděný soubor povídek, úvah a esejů z Malé Strany.
  • Svůdnost černé barvy – Pokračování Malostranských humoresek po roce 1989.
  • Štěpení – Dvojromán (rok 1968 x Valdštejnova doba) na téma emigrace.

Karel Pecka byl významný český spisovatel a politický vězeň, který jako jeden z prvních podepsal Chartu 77. Autor, který je držitelem ocenění Rytíř české kultury 2017 in memoriam a nositel státního vyznamenání Řádu T. G. Masaryka III. třídy od prezidenta V. Havla, byl v letech 1949-1959 vězněn v několika českých koncentračních táborech, mimo jiné ve Svornosti, Nikolaji, Bytízu nebo „táboře černé smrti“, které mu byly v jednotlivých dílech inspirací. Knihu SOUHVĚZDÍ GULAG Karla Pecky sestavil a vydal Daniel Pagáč, který spisovatele osobně znal a byl jeho prací silně zasažen.

Pokud vás sbírka zaujala, doporučujeme navštívit web:nemohujinak.cz