Komiksový svátek! Hvězdy Jim Lee, Pat Mills a Ben Aaronovitch přijely za českými fanoušky | Reflex.cz
nahoru

Komiksový svátek! Hvězdy Jim Lee, Pat Mills a Ben Aaronovitch přijely za českými fanoušky

Richard Klíčník29. září 2018 • 13:01
Komiksový svátek! Hvězdy Jim Lee, Pat Mills a Ben Aaronovitch přijely za českými fanoušky
foto: Richard Klíčník

Z historického hlediska není podstatné, proč se tento víkend nekonala plánovaná pompézní akce pro fanoušky fantastiky a komiksu s názvem PragueCon, nad kterou se stále vznáší celá řada otazníků. Podstatná je skutečnost, že se v pátek 28. konal Crwecon speciál, skromný, ale o to úspěšnější pohrobek, na kterém se v jediný okamžik podepisovali Pat Mills, Jim Lee a Ben Aaronovitch.

Že PragueCon nebude, muselo být jasné prakticky každému, kdo sledoval dění kolem podezřelých podmínek konání celé akce. Přitom došlo nejen k pozvání účinkujících, ale i k nákupu některých letenek. Fiasko, které vrhá špatné světlo na celé Česko, trochu mírnilo nakladatelství Crew a Argo, jejichž autoři návštěvu Česka přislíbili. Chtělo to hodně entusiasmu a improvizace, ale vše dobře dopadlo. V kinosále Městské knihovny na Mariánském náměstí skutečně proběhla celodenní akce o komiksech a fantasy literatuře.

Čínský spisovatel Liao I-wu: „Zeman je člověk velmi hloupý, bez kulturního rozhledu,…

Keltův otec, zombie lovec

A hosté rozhodně nebyli žádná ořezávátka. Většinu programu nakonec obstaral Pat Mills, legenda britského komiksu, šéf nakladatelství 2000 A. D. a duchovní otec keltského bojovníka Sláina, jehož komiksy v Česku vycházejí již více než dvacet let. Mills hovořil ve třech blocích, během nichž se fanoušci dozvěděli hodně ze zákulisí vzniku nakladatelství, vlivu francouzského komiksu na ten britský, ale i spoustu zajímavých historek z tvorby Sláina i Soudce Dredda, k němuž Mills také dlouhá léta píše scénáře.

V posledním bloku pak Mills představil kreslíře Stewarta Moora, se kterým tvoří komiks o lovci zombií. Stewart je nejnovější akvizicí slavného magazínu 2000 A. D., který se potýká s odlivem talentů do USA, nad čímž si Mills několikrát posteskl.

Sex, násilí a Hitler zaberou vždy aneb Lars von Trier ve „skandální“ novince baví…

Baldachýn a noční kouzelník Ben Aaronovich

Akce také byla vyvrcholením českého programu spisovatele Bena Aaronovitche, jehož knižní řada Řeky Londýna se již stačila proslavit i u nás – prvního dílu se prodalo více než 11 tisíc výtisků. Autor přijel představit novinku Nejodlehlejší stanice a komiks Noční kouzelnice. Aaronovitche na pódiu zpovídal Tomáš Baldýnský, který britského autora nejen přiměl prozradit, že v nejnovější knize Lies Sleeping (v Británii vychází 6. 11.) dokončí příběh Muže bez tváře, ale zejména to, že v roce 2022 hodlá vydat knihu, v níž navštíví jeho hrdina Peter Grant Českou republiku. Příběh se má týkat přízračného tanku brázdícího dálnici D1.

Bezva záběry pod sukně: Zapomeňte na Valentýna, slavte Batmanův den s Marinim

Ticho s Jimem Leeem

Poslední bod programu náležel největší hvězdě – pozvání přijal i americký kreslíř Jim Lee, který v současné době patří zároveň k vůdčím osobnostem vydavatelství DC, a tím se řadí mezi nejvlivnější komiksové tvůrce světa. Nad jeho účastí se dlouho vznášel oblak nejistoty, takže když se skutečně objevil na pódiu, spadl kámen ze srdce nejen všem fanouškům, ale i pořadatelům.

Lee patří k nejpopulárnějším kreslířům současnosti a jím kreslený Batmanův příběh Ticho (scénář Jeph Loeb) patří u nás k těm nejúspěšnějším vůbec. Lee hovořil nejen o své tvorbě, ale také o plánech DC, a to včetně podrobnostech o návratu Neila Gaimana k psaní komiksů. Ano, čeští fanoušci dostali nejen kýžené autogramy, ale taky svůj komiksový svátek.

Takové Procházky pana Pipa, jenže černobílé a plné děsu. Užijte si Mrakobití s Prasanem
Prasácké komiksové léto pokračuje francouzskými kraťasy
RICHARD KLÍČNÍK 8. srpna 2018 • 18:59

Prasácké komiksové léto pokračuje francouzskými kraťasy

Richard KlíčníkMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější