Takové Procházky pana Pipa, jenže černobílé a plné děsu. Užijte si Mrakobití s Prasanem | Reflex.cz
nahoru

Takové Procházky pana Pipa, jenže černobílé a plné děsu. Užijte si Mrakobití s Prasanem

Richard Klíčník15. září 2018 • 17:30
Takové Procházky pana Pipa, jenže černobílé a plné děsu. Užijte si Mrakobití s Prasanem
foto: Archiv nakladatelství Trystero

Jim Woodring je komiksový autor, který si zasloužil vydání v Česku už dávno. Konečně se jej dočkal v nakladatelství Trystero, které se rozhodlo představit jeho Weathercraft, česky Mrakobití. Skutečně pozoruhodný komiks beze slov odvypráví metaforický a metamorfický příběh Prasana, podivného tvora, který přes svou ohavnost dojde osvícení. Aspoň na chvíli.

Hlavní postavou Woodringových komiksů včetně HitHitem podpořeného českého Mrakobití je povětšinou Frank, antropomorfní zvíře s bobřími zuby a rukavicemi půjčenými od Mickey Mouse. Tentokrát se ale dostane ke slovu (ač beze slov) vedlejší postava Prasana, kterým neopovrhují jen ostatní obyvatelé autorského světa Unifaktoru, ale dokonce i sám Woodring. Pokud si myslíte, že mladý Werther trpěl, tak se pletete. Mladý Werther byl v trpění oproti Prasanovi pěkná máčka!

Budař jako Čapek, Huba jako Masaryk. Nový český film Hovory s TGM se představuje v…

Prasanovy halušky

Věci kolem Prasana jej ohrožují přímo aktivně a poté, co ho zajme ďábelský padouch Rozmar, se mu život mění před očima i pod rukama. Ano, Prasan zřejmě snědl jakýsi prapodivný halucinogen, který mu obrátí svět vzhůru nohama. Doslova a do písmene. A nebo taky ne. Je tu ještě další možnost – že Jim Woodring je prostě divnouš, který má trable s vlastní příčetností.

Správně budou zřejmě obě možnosti. Woodring (*1952) otevřeně přiznává, že byl přesně tím fobickým dítětem, kterému se věci okolo proměňovaly v prapodivné bytosti s vypoulenýma očima. Zůstalo mu to, v jeho komiksech oči poulí kde co. A všechno ostatní, co oči nemá, se proměňuje v něco jiného, co už oči mít bude. Byť jen proto, aby je mohlo poulit.

Začala finanční krize před 10 lety pádem banky Lehman Brothers? Ani náhodou! A…

Středověký trip

Přitom pro nějaká přirovnání netřeba chodit daleko – jen k legendárnímu panu Pipovi Stanislava Holého. Žádná slova, metamorfózy a výbuchy tvůrčí energie. Ale Woodring je daleko, daleko znepokojivější. Tripózně přitom působí oba. Jen Woodring je na tripu o dost horším. Při čtení jeho knih si zároveň nelze nevzpomenout na děsivě pokřivené vidění světa Françoise Despreze. Někdy dokonce Woodringovy kresby působí díky šrafování připomínajícímu dřevoryty „středověčeji“ nežli ty Desprezovy.

V superlativech se o Woodringovi vyjadřují autoři jako Neil Gaiman, Scott McCloud, Daniel Clowes a mnozí další. Není se čemu divit, protože kromě vůčihledného šílenství na čtenáře/prohlížeče okamžitě zapůsobí zručnost, s jakou autor dokáže dát formu svým fobiím a můrám. Umí je zkrotit a ochočit, aby sloužily k vyprávění příběhů dotýkajících se čehosi zastrčeného do nejtemnějších koutů předaleko za naším vědomím.

Malý Mikuláš: Známe ho všichni. Ale nejdřív řádil v komiksu!
RICHARD KLÍČNÍK 7. září 2018 • 09:44

Malý Mikuláš: Známe ho všichni. Ale nejdřív řádil v komiksu!

Osvícení!

Vysledovat autorovy duševní pochody není snadné, ale i v jeho komiksech neoddiskutovatelně funguje (povětšinou) zákon akce a reakce. Je předem jisté, že všechny příčiny při prvním čtení určitě neodhalíte. Nejspíš se vám to nepodaří ani při třetím. Při pozorném prohlížení však začnete odhalovat nejen zákonitosti příběhu, ale i autorova vnímání světa.

A když tomu konečně přijdete na kloub – nebo si to aspoň budete myslet – moc se vám uleví, že to máte úplně jinak než Woodring. Je dokonce pravděpodobné, že vás toto poznání osvítí a s radostí si knihu dáte znovu od začátku. Jen pro jistotu.

Monstrózní démoni Lovecraftova miasmatického universa konečně spatřeni
Soudkyně Barbara vypadla z role a poprvé uložila doživotní trest. Odsouzený se bránil,…

Richard KlíčníkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější