Po čem muži touží: Na to se ptejte v jiném filmu a tenhle paskvil raději vynechte | Reflex.cz
nahoru

Po čem muži touží: Na to se ptejte v jiném filmu a tenhle paskvil raději vynechte

Vojtěch Rynda20. září 2018 • 16:30

Komedie Po čem muži touží titulní otázku neřeší, ale zato dává důkladně na vědomí, po jakých vtipech podle autorů scénáře Radky Třeštíkové a Rudolfa Havlíka touží český divák: po padání ze schodů, rozlévání kafe a pronášení „ty vole“. Solidní herci Jiří Langmajer, Anna Polívková a Táňa Pauhofová jsou tomuhle paskvilu spíše na obtíž.

Karel má den blbec. Vyhodí ho z pozice šéfredaktora českého Playboye, připlete se do bouračky, dostane pokutu, opije se a ráno se probudí jako žena. Použít ošuntělý námět muže v ženském těle nebo převleku (Tootsie, Někdo to rád horké, Žába k zulíbání...) není hřích, jen nedostatek fantazie. Hříchem je až to, když se daná zápletka vyplýtvá na naprosto očekávatelné „gagy“.

Když tedy Karel, který ještě včera vypadal jako Jiří Langmajer, zjistí, že má tělo Anny Polívkové, omdlí, spadne do vany a strhne na sebe závěs. Když to zjistí podruhé, pro velký úspěch opět omdlí a spadne (neboť to má být vtipné). Protože má u auta rozbité dveře, leze do něj oknem. Tvůrci nás pohledem na tuhle gymnastiku neušetří ani jednou. Z toho, že se Karel nechá zaměstnat jako sekretářka, plynou dvě věci: musí nosit kafe a musí chodit na podpatcích. Takže kafe vybryndá jednou, podruhé, potřetí...

Nový Predátor: Evoluce stojí na mušketýrském étosu a vyhřezlých střevech

Film s šovinistickým hrdinou v hlavní roli se klopotně posouvá k objevnému poselství, že obě pohlaví si vlastně můžou docela rozumět. Bohužel při tom obě pohlaví zároveň redukuje na urážlivě zjednodušené typy: podpantoflák, stíhačka, tlustá, citlivá šéfka v kostýmku, puberťačka s trémou a další.

A když má primitivní příběh v toporné režii Rudolfa Havlíka konečně nějak gradovat, vyřeší se to tím, že Karel/Karla v županu a s pleťovou maskou pobíhá po střeše hotelu na Vysočině a odškrtává všechna klišé situace „načapán in flagranti“.

Herci nemají co hrát, divákům citlivějším na genderové stereotypy vstávají vlasy hrůzou a logika nefunguje ani na nejzákladnější úrovni. K uzoufání nudné finále by se dalo zachránit jen tím, kdyby si navrátivší se Karel strhnul svou nyní tak chápavou a laskavou tvář jako Fantomas masku a zahlásil do publika, že to celé byl jen vtip. A i tohle by byl vtip hodně špatný.

10 nejlepších filmových fantasy všech dob, které vás vystřelí do jiného světa. A…
Budař jako Čapek, Huba jako Masaryk. Nový český film Hovory s TGM se představuje v…

Vojtěch RyndaColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější