5 důvodů, proč si zopakovat Hřebejkovo a Jarchovského Zahradnictví v televizi | Reflex.cz
nahoru

5 důvodů, proč si zopakovat Hřebejkovo a Jarchovského Zahradnictví v televizi

Vojtěch Rynda10. září 2018 • 16:30

Když režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský pracovali na projektu Zahradnictví, podle vlastních slov nevěděli, co z materiálu nakonec bude. Rodinná sága odehrávající se v Československu a protektorátu v letech 1939–1959 loni prošla kiny v podobě tří celovečerních filmů, nyní běží přestříhaná o nedělních večerech na ČT 1.

Základem rodinného klanu jsou tři sestry, za svobodna Brünnerovy: Ela, Bedřiška a Vilma. Ela je v roce 1939 provdaná za majitele luxusního pražského kadeřnického salónu Ottu a Vilma za radiotelegrafistu Jindřicha Rohna. Jindřichovi sourozenci Mařči, Karel a Emilka (s manželem Milošem Peckou) se starají o titulní velkozahradnictví u Jaroměře.

Když se Ukrajinci a Poláci navzájem vyvražďují: Skvělý film Volyň ukazuje „slovanskou …

Do jejich osudů se promítají dramatické události okupace nacistickým Německem, osvobození Rudou armádou a nástupu komunistického teroru. Proč dát velkolepé kronice Brünnerových a Rohnových, která předchází oblíbeným Pelíškům, znovu šanci v televizi?

1. Televizní Zahradnictví nabízí mnoho dosud neviděného materiálu. Například v dílu Rodinný přítel, odvysílaném v neděli 9. září, dostal oproti filmové verzi větší prostor luxusní prvorepublikový byt v Dejvicích, kam se po válce nastěhuje Jindřich s Vilmou a jejich malou Danuškou. Televizní verze je také plynulejší, tolik v ní nevadí žánrové skoky mezi melodramem, dramatem a rodinnou komedií, které v trilogii rušily.

2. „Osmičkovým“ rokem si připomínáme československé dějiny 20. století. A ty se největší měrou neodehrávaly v prvních liniích na frontě nebo ve vypjatých momentech na půdě státních institucí, ale v tiché každodennosti v kuchyních a obývácích. Drtivou většinou interiérové Zahradnictví tohle české přežívání zachycuje velmi výmluvně.

Předpověď počasí Jaromíra Soukupa: Šéfovi TV Barrandov zbývá zdolat poslední vrchol

3. I když se jednotlivé díly filmového Zahradnictví jmenují podle mužských hrdinů, srdcem a duší ságy je trojice sester Brünnerových a jejich hereckých představitelek. Graciózní Aňa Geislerová jako Vilma, živočišná Klára Melíšková coby Bedřiška a křehká Gabriela Míčová v roli Ely jsou skvělé každá zvlášť i společně v souhře plné výmluvných pohledů, zámlk a nevyslovených emocí.

4. Výprava Jana Kadlece! Ten svým velkolepě detailním pojetím Hřebejka s Jarchovským původně zaskočil, ale velkorysý producent Tauš mu dal volnou ruku. Kadlec vytvořil dokonale promyšlený a prostavěný (dekorace jsou hotové budovy včetně stropů, žádné papundekly) svět s příběhem, integritou a myšlenkovým pozadím. „Hraje“ každá zásuvka na elektřinu, každý hrneček v kredenci. Kadlec je schopný do prostředí, v němž postavy žijí, vtisknout jejich charakteristiky osobní i společenské, dříve by se řeklo třídní. Takhle precizní práce se dá obdivovat a objevovat znovu a znovu, teď tedy s očima na stopkách u obrazovky.

Veřejnoprávnost ČT: Obdivujme televizní novináře, že se neoběsí
Jiří X. Doležal 26. června 2018 • 21:14

Veřejnoprávnost ČT: Obdivujme televizní novináře, že se neoběsí

5. Zdá se, že v televizní podobě nakonec bude i víc zahradnictví. Výtky, že filmová trilogie je pojmenovaná poněkud nesmyslně, když v ní podnik Pecka figuruje jen okrajově, byly docela namístě. Linie se znárodněním podniku a jeho úpadkem v rukou „lidu“ a prvorepublikový podnikatelský étos, který Kadlec geniálně promítl do architektury vily majitelů, patří k tomu nejsilnějšímu, co je v Zahradnictví k vidění.

I kvůli nevyhraněné dramaturgii se filmovému Zahradnictví bohužel nedostalo ocenění, kterých by si zasloužilo. Nyní je k vidění v šesti hodinových dílech v nedělním prime time na ČT 1.

Dukla 61: Česká televize postavila tragicky zesnulým havířům důstojný pomník
Reality show Zlatá mládež: Česká televize svým divákům servíruje nejsprostší krmivo pro…

Vojtěch RyndaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější