Aretha Franklinová: Odešla zpěvačka, která uměla vyzpívat svou duši | Reflex.cz
nahoru

Aretha Franklinová: Odešla zpěvačka, která uměla vyzpívat svou duši

Milan Tesař17. srpna 2018 • 11:20
Aretha Franklinová: Odešla zpěvačka, která uměla vyzpívat svou duši
foto: Reuters

„Aretha Franklinová, krásná, urostlá černoška s boubelatými tvářemi, zajímavým indickým nosem, velkýma hodnýma očima, hlasem o třech oktávách, dvanáctipokojovým domem za 70 000 dolarů, prvenstvím v mnoha amerických i některých evropských anketách (např. Melody Maker 1968) a pověstí nejslavnější a nejlepší zpěvačky populární hudby na světě koncem šedesátých let.“ Superlativnějších charakteristik, jako je ta z knihy Hvězdy tehdejších hitparád, hudební publicista Jiří Černý mnoho nenapsal. Jenže i tahle byla naprosto přesná.

Dcera baptistického pastora C. L. Franklina, jehož kázání bývala tak frenetická, že během bohoslužby musel být přítomen lékař pro případ „předávkování emocí“, začala zpívat v kostelním sboru v osmi letech a hned bylo jasné, že i ona je shůry políbená. Jak připomíná Černý, už ve čtrnácti, když vydala své první dvě nahrávky, se o ní mluvilo jako o obří gospelové naději.

A tu beze zbytku naplnila.

Doba nesesaditelné vlády Královny soulu, titulu, který si tvrdě vydobyla, spadá především do konce šedesátých let, kdy natočila své největší hity jako I Never Loved a Man (The Way I Love You), Respect či třeba I Say a Little Prayer, kterou v české verzi o mnoho let později pod názvem Proč mě nikdo nemá rád nazpívala Ilona Csáková. Album Amazing Grace, které majitelka neskutečně průrazného hlasu natočila v roce 1972, se se dvěma miliony prodaných kopií stalo na celé čtvrtstoletí nejprodávanějším gospelovým albem všech dob.

Zemřela zpěvačka Aretha Franklinová. Královna soulu podlehla rakovině slinivky

Aretha Franklinová, to je půl století v branži, osmnáct cen Grammy i čest být jako první žena uvedena do rokenrolové síně slávy.

V roce 2010 byla zpěvačce diagnostikována rakovina slinivky břišní. Před rokem ji média ještě poslala na věčnost omylem a zpěvačka musela své fanoušky uklidnit, že žije. Dnes už se bohužel o žádný hoax nejedná. Queen of the soul ve čtvrtek zemřela. Odchází za Mahalií Jacksonovou, Rayem Charlesem, Ninou Simone a dalšími vyvolenými zpěváky, majícími schopnost vyzpívat svou duši. I proto tak mocně změnili tvář populární hudby.

Miloš je zhroucený a oči v sloup. Nová Hutkova píseň o smrti Zemana je nechutná
Eva Olmerová: vymydlená, voňavá, vulgární a upřímná
JIŘÍ ČERNÝ 9. srpna 2018 • 10:15

Eva Olmerová: vymydlená, voňavá, vulgární a upřímnáKlíčová slova: Aretha Franklin, hudba, kultura, úmrtí


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější