Žena v závorce: Pasivní objekt, který jímá mužské touhy a je zdrojem sexu | Reflex.cz
nahoru

Žena v závorce: Pasivní objekt, který jímá mužské touhy a je zdrojem sexu

Vít Kremlička26. července 2018 • 15:11
Autor Ženy v závorce, spisovatel Ludvík Němec
Autor Ženy v závorce, spisovatel Ludvík Němec
• foto: 
ČTK

Románový opus etablovaného brněnského spisovatele Ludvíka Němce (61) Žena v závorce ve mně vyvolal rozporné dojmy. To by ještě bylo dobré, žádoucí a celkem očekáváné, dílo má takový efekt v čtenářově mysli vzbudit. Ukazuje ambivalenci života, vnukává potřebu otázek po životním smyslu a orientace ve světě, vyvolává libost anebo touhu činit svůj život lepším. S takovými limity nelze sejít z cesty.

Žena v závorce, vydaná nedávno nakladatelstvím Druhé město, však ve mně vyvolává celý vějíř rozpaků – jak po autorově tvůrčí palčivosti až dryáčnické, která sklouzává k doslovnému líčení, tak vypodobněním postav a jejich motivů.

Až obsedantní ráz pak mají šovinistické názvuky typu Praha versus Brno anebo Čechy versus Morava, které působí dojmem salónního patriotismu (osobně k těmto hrocením nemám sklon, takže na mě jejich efekty nepůsobí a více ve mně vyvolávají údiv, že je možné i to).

Pohádka se špatným koncem. Zelda Fitzgeraldová jako symbol slávy a zkázy 20. let…

Ženský osud v kostce

Ludvík Němec svůj příběh pne ve více rovinách – jedné historické, jedné z přítomnosti a jedné metaliterární – s využitím literárních textů, povídkových reflexí své postavy, spisovatelky Barbory. Najisto si s tím při kompozici užil spousty povyražení. Trochu však působí chaosem; její život od dívčího věku v 60. letech minulého století, kdy probíhala „sexuální revoluce“, okupace Československa 21. srpna 1968, následující normalizační dvacetiletí a demokratický rozvoj po listopadu 1989 k dnešku – hotový pandán nových dějin Česka, který by už vydal na pětidílnou ságu!

Ludvík Němec: Žena v závorceLudvík Němec: Žena v závorceFoto Žena v závorce

Těch 310 stránek je ale k líčení šedesáti roků málo. Ludvík Němec má tvůrčí kapacity, už pro tu preciznost, a zároveň mě místy nadchl kouzlem nechtěného. Třeba na straně 80: „ Dívky na ostrůvku spojují své ruce, dokonce i Mari, která je měla ještě před okamžikem useknuté.“, nebo na straně 189 „masový vrah králíků“ a tu a tam ještě další, převážně erotické anebo skatologické bonmoty, které má našinec prostě znát, pokud chce dosáhnout úspěchu životního (což je mimoděčná výzva k přečtení Ženy v závorce).

Hudební festival v Českém Krumlově zahájil velkými hvězdami. Následující tři týdny…

Blbé vztahy a frikční pohyby

Čtenářsky vděčný a polemický je Němcův koncept románový citový a erotický. Žena (v závorce) je objektem pasivním, jímá mužské touhy a je zdrojem sexu. Muži v Němcově románu jsou zvláštním způsobem slábi. Umějí ženy konzumovat, využívat, ale nedokážou se vytrhnout ze svých údělů. Teprve ženská smršť dává jejich bludným drahám směr jako šťouch na karambolu. S tím zřejmě také souvisí vypravěčova reference o jeho rodičích. To je úplná katastrofa, které nelze uvěřit.

V kostce: jako všechny ústřední postavy nemilují, dokonce ani sebe sama nemilují. Žijí svůj osud bez jediného pokusu vymanit se z neúprosných kolejí. Když vypravěče Marka vyzve notářka Vanda Bérová (s níž pořádá a řeší otcovu pozůstalost), zda by pro ni udělal soubor koláží, skončí to trapně frivolním sexuálním vztahem – pro ni je umění záminka, a on umění neumí. A všimněte si – jde o vztahy, láska se v jejich světě nevyskytuje – ani erotická, ani agapé, ani tragická, ani caritas, ani milostné soužení či vyslyšená anebo oslyšená touha – ne! Jenom blbé vztahy a frikční pohyby, životní hygiena šelem, kterou by láska božsky zkomplikovala.

Osada na pahorku: Jedinečná zpráva o stavu izraelské společnosti
MAREK DOUŠA 11. července 2018 • 12:47

Osada na pahorku: Jedinečná zpráva o stavu izraelské společnosti

Happy-end? Ani omylem

Spisovatelka Barbora postupně propadá pití kořalky a psychóze, což je koktejl na drama. V románu však mnoho neučiní, jenom slouží jako iracionální živel a spoušť zkázy. Nu a otec vypravěče se oběsil právě na začátku podzimu stáří, toho blaženého věku, jenž sice od hlouposti nechrání, ale mívá i názvuky moudrosti a životního rozhledu. I ostatní postavy, magnát Bér a jeho manželka, se pohybují podobně aktivně jako mravenec na plovoucí třísce v proudu. Protože nemilují, stane se jim po zásluze. Zde se happy-end nekoná ani omylem.

Ludvík Němec vstupuje do „stendhalovského“ věku šedesátníků, kdy je „čas napsat román, anebo přestat“. Doufám a očekávám, že si od něj zase něco strhujícího přečtu!

Sex a náboženství? U obojího jde o to pokleknout, přemýšlí smyslná Esmera v erotickém …

Jak se volí starosta: Proč v Česku neexistuje přímá volba a jaké by měla výhody a nevýhody

Vít KremličkaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější