Ant-Man a Wasp je miniaturní marvelovka, v níž se zase jednou nehraje o galaktickou genocidu | Reflex.cz
nahoru

Ant-Man a Wasp je miniaturní marvelovka, v níž se zase jednou nehraje o galaktickou genocidu

Darek Šmíd5. července 2018 • 15:30
Trailer k filmu Ant-Man a Wasp
• video: 
Falcon

Na nejnovější filmové marvelovce je něco staromilsky uklidňujícího. Zatímco kmenově příbuzné snímky o Avengerech dosáhly dosavadního finále v podobě zdrcující kosmické sci-fi Avengers: Infinity War, jejíž vyústění divákům trhá srdce na kusy, film Ant-Man a Wasp si dál jede usměvavou klasiku o potrhlém miniaturním chlápkovi, který létá na mravencích, jako by se nechumelilo.

 

Už první film o Ant-Manovi se do kin před třemi lety vřítil trochu jako nečekaný vtip o hmyzu. V marvelovské blockbusterové epopeji tenkrát vrcholila druhá fáze, která po rozjuchané první fázi začala dávat hrdinům za uši; odstartoval ji Iron Man 3, jehož hlavní protagonista se plácal v posttraumatické stresové poruše galaktických rozměrů, a vrcholila zrelativizováním spasitelské role superhrdinů v devastujícím Avengers: Age of Ultron. Ant-Man se objevil na samém konci této fáze, ještě po druhých Avengerech s Ultronem – trochu jako veselý vtípek o hrdinovi s nejsrandovnější superschopností na světě, vyprávěný po bitvě ještě na bojišti plném potácejících se přeživších.

Sicario 2: Soldado pokračuje v krutém vyprávění o pekle hranice mezi USA a Mexikem

A fungovalo to! Superhrdina Ant-Man, který se umí zmenšovat (a čím je menší, tím je úměrně ke své velikosti silnější, sbohem, zákony o zachování hmoty a energie), ale i zvětšovat (což jej naopak vyčerpává až k padnutí, resp. zřícení se, tudíž na velikosti tu záleží v tom smyslu, že čím je to menší, tím je to lepší), si v následujícím startu třetí fáze Captain America: Občanská válka vydupal své místo v marvelovském superhrdinském megadramatu a definitivně nezůstal jen legrační vedlejší postavičkou, do níž si může kopnout každý, komu nevoní ten červený tečkovaný motýlek Ferdy Mravence. Epochálního souboje všech Avengerů s chodící galaktickou genocidou jménem Thanos se Ant-Man ale překvapivě nezúčastnil; místo toho se vrací ve filmu Ant-Man a Wasp, kde se zase zmenšuje, zvětšuje a skejtuje na náklaďáku... přičemž náklaďák je tím skejtem.

Solo: Star Wars Story je skvěle našlápnutá vesmírná opera ze staré školy kosmických …

Jestli jsou Avengers: Infinity War mnohasvazkovým komiksovým crossoverem v tvrdé vazbě, který nenechá kámen na kameni, Ant-Man a Wasp je jednorázová, pestrobarevná komiksová sešitovka dobrých autorů, jaké člověk nacházel na regálu komiksových shopů v devadesátých letech. Příběh o tunelu, který umožňuje hrdinům putovat až do kvantové říše, je vybudován zcela bez okolků umným navěšením zábavných situací na prefabrikovanou kostru (máme vynález, jenže k němu potřebujeme součástku, a tu má jako na potvoru ohavný podrazácký překupník...), ale ty situace jsou vcelku zábavné a hlavně je táhnou ukrutně sympatičtí hlavní hrdinové v podání Paula Rudda a Evangeline Lilly, s nimiž člověk tráví čas rád (a přítomnost jejich jelimanského kamaráda Luise v podání Michaela Peñi dokáže alespoň tak nějak akceptovat). Podle nadšených ohlasů, jaké Ant-Man a Wasp posbíral od zámořské kritiky, marvelovský vesmír takovéhle podřazení a odfatalizování už nějakou chvíli potřeboval; zatímco v avengerských filmech už šlo poslední dobou výhradně o otázky života a masové smrti, v Ant-Manovi a Wasp jsou sázky mnohem, mnohem nižší.

Filmy ve Varech: Profil aneb Islámský stát a odvážné finále snímku

Jsou dokonce tak nízké, že ve filmu v podstatě absentuje jednoznačný záporák (nepočítáme-li partu gaunerských prosťáčků, kteří se s ústředními protagonisty přetahují o výškovou budovu zmenšenou do velikosti kufříku, a jistou antagonistkou v podání Hannah John-Kamenové, která má svých problémů dost) a jediné, co se tu dá zachránit, je kolem a kolem rodinná pohoda několika různých rodin. Obdobně jako v aktuálním Deadpoolovi 2 se tu nakonec stěžejní konflikt netočí kolem pomsty, mamonu a podobných přežitých konceptů, ale jde spíše o spásu lidské duše... byť u toho asistuje obří mravenec hrající na bicí. Ant-Man a Wasp tak stejně jako původní Ant-Man zůstává roztomilým malým filmem, který člověku proletí hlavou jako moucha a místo emocionální spoušti po sobě zanechá matné pohlazení s pocitem, že se v kině ty dvě hodiny dělo něco hezkého.

Marvelovský svět je dostatečně temným místem pro život na to, aby si v něm obří mravenec hrající na bubny své místo na slunci vydupal.

Hodnocení: Tři mravenčí tykadla z pěti

Premiéra: 5. 7. 2018, Falcon

Žít Vary! 10 důvodů, proč je festival v Karlových Varech a jeho atmosféra naprosto …
Oscarový Tim Robbins s kapelou hráli 140 minut. Jednu z písní věnoval Václavu Havlovi a…Klíčová slova: recenze, filmy, marvel


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější