Poučný autostop napříč normalizačním Československem od autorky Hrdého Budžese | Reflex.cz
nahoru

Poučný autostop napříč normalizačním Československem od autorky Hrdého Budžese

Petr Nagy5. července 2018 • 12:40
Irena Dousková - Rakvičky
Irena Dousková - Rakvičky
• foto: 
Archív

Úspěšná prozaička a příležitostná básnířka Irena Dousková (*1964) už zřejmě navždy zůstane zapsaná v povědomí tuzemských čtenářů jako autorka Hrdého Budžese, potažmo celé volné trilogie s Helenou Součkovou, která se posléze dočkala dramatizace. Za pozornost ovšem stojí i autorčina tvorba povídková či básnická, stejně jako její poslední román Medvědí tanec s haškovskou tematikou nebo próza nejnovější – novela Rakvičky (nakl. Druhé město).

Hrdinka „road-movie“ z normalizačního Československa, trochu povrchní a sebestředná dvacetiletá Róza, cestující s mladší sestrou za svým vyvoleným a hledající při tom samu sebe, většině čtenářů k srdci nepřiroste. Stává se však v rukou Douskové užitečným nástrojem pro kritickou reflexi umrtvělé doby druhé poloviny 80. let, kdy se konec vlády jedné strany zdál být stále ještě v nedohlednu. Plejáda převážně mužských postav, které sličné stopařce postupně zkříží cestu, představuje trochu schematickou, ale přesto výmluvnou typologii lidských osudů poznamenaných komunistickou totalitou.

Národ ve zbrani: Táhněme na Prahu, svrhněme vládu!
JAROSLAV ŠAJTAR 25. června 2018 • 08:52

Národ ve zbrani: Táhněme na Prahu, svrhněme vládu!

Další autorčin návrat do předlistopadového bezčasí je prost třeskutého humoru i jakékoliv nostalgie, a přestože se jedná o prózu takříkajíc historickou, odráží se v ní i naše současnost... „Neznala téměř nikoho, kdo by měl komunisty v lásce. Naopak, všichni je nesnášeli. Všichni si přáli, aby šli do hajzlu. Většinou pro to vůbec nic nedělali, ale to byla zas jiná věc.“

Zmizení paní Creasyové, hledání boha a černé ovce z Ulice
MAREK DOUŠA 21. června 2018 • 10:32

Zmizení paní Creasyové, hledání boha a černé ovce z Ulice

Silné Sovětky s kvérem a jejich němečtí protivníci: dvě dobré knihy o odstřelovačích

Petr Nagy
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,780
30,100
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější