nahoru

Sado-maso v Dobřichovicích: Skvělé erotické kresby, které vás možná inspirují

Marek Douša 24. května 2018 • 17:20
Sado-maso v Dobřichovicích: Skvělé erotické kresby, které vás možná inspirují
foto: Michal Cihlář

Michal Cihlář je všeobecně známý jako ten, který dal tvář pražské zoo (a udělal to skvěle). Jeho oborem ovšem nejsou zvířátka, ale linoryt. Ten chlap vyryje a vytiskne, co ho napadne, a v tolika barvách, v kolika si zamane! Takže když přišla pozvánka na výstavu, která měla v záhlaví písmena BDSM/MC, byl jsem pochopitelně zvědavý.

Michal je totiž také cestovatel, sběratel, fotograf a vůbec zajímavý člověk, a tak se stalo, že vytvořil i grafiky inspirované sadomasochistickými pomůckami a také přeryl sadomasochistické mexické komiksy, a to všechno vypadá v jeho podání opravdu báječně. Jakoby tu kouzlem ze všech těch věcí a konání svým přístupem odstranil ten nános nepatřičnosti a nevhodnosti.

Mám pocit, že ty grafiky vznikaly z bujnosti a že najednou: čistému je vše čisté.

A právě tahle tematika vzbudila zájem v Japonsku, a tak se vloni dočkala prezentace právě tam.

A když už byla celá kolekce pohromadě, byla by škoda neukázat ji také doma, a tak byla letos v květnu otevřena výstava těchto prací také v Čechách, konkrétně v dobřichovické galerii Bím.

V úvodní řeči zmínil autor i skutečnost, že zatímco v každém jenom trochu významnějším městě je celá řada sexshopů, které poskytují svým návštěvníkům množství inspirace, v Dobřichovicích nic podobného není.

Uvidíme, jestli se situace po Cihlářově výstavě změní.

Za sebe bych poznamenal, že zatímco většina návštěvníků dorazila z poměrně blízkého okolí (včetně samozřejmě hlavního města Prahy), my, kteří jsme dorazili až z předměstí Drážďan, jsme si cestou přes naši republiku v nikdy nekončící dopravní špičce užili sado-maso na silnicích do sytosti a vystavené grafiky potom byly v podstatě příjemným rozptýlením po dnu stráveném za volantem.

Pozorný divák si jistě všiml, že na fotkách jsou i ty, které byly pořízeny právě na zmíněné výstavě v Tokiu. Tam s Michalem Cihlářem vystavovala i jeho žena Veronika Richterová

Výstava je k vidění do konce června a na ukázky se podívejte do galerie:

Marek Douša
Diskuse ke článku