nahoru

Už zítra: Anifilm představí v Třeboni výlov toho nejlepšího z animovaného filmu

Ivan Adamovič30. dubna 2018 • 10:40
Už zítra: Anifilm představí v Třeboni výlov toho nejlepšího z animovaného filmu
foto: Anifilm

Ve dnech 1.–6. května ožije historické město Třeboň mezinárodním festivalem animovaných filmů Anifest. Připraveny jsou stovky projekcí včetně veřejných promítání na náměstí.

Když před lety začínala v Třeboni tradice mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm, byla to docela skromná akce pro užší okruh fanoušků animace a zbytek míst v sálech obsazovali obyvatelé Třeboně. Dnes už festival získal status respektované přehlídky, kterou nezničilo ani krátkodobé rozštěpení na dva různé festivaly v letech 2009–2013. Zároveň jsme svědky toho, že pod pojmem animovaný film se ukrývá stále více různých produktů. Ten letošní má například jako jedno z hlavních témat 3D animaci, která před patnácti lety ještě tolik zastoupena nebyla a byla považována spíše za okrajový luxus. Přibyly i další kategorie, například seriálová tvorba pro televizi, reklamy, videoklipy či třeba experimentální, abstraktní krátké filmy, které si uchvátily kategorii samu pro sebe, protože je těžké srovnávat je s čímkoliv jiným. Stále větší prostor získávají animace počítačových her, stojící jednou nohou ve sféře filmu.

S Lajkou na Psím ostrově

Přes takové množství forem si animovaný film zachovává svébytnou poetiku, která je všechny propojuje. Jde především o výrazný výtvarný rukopis tvůrce, o mezinárodní srozumitelnost, určitou auru kutilství a rozmlženou hranici mezi tvorbou pro dospělé a pro děti.

Jedním z hlavních lákadel letošního ročníku je celovečerní loutkový snímek Wese Andersona Psí ostrov. Vypráví o opuštěném ostrově osídleném psy, kteří sem byli vysláni do karantény. Za nimi sem přijíždí chlapec Atari, jenž pátrá po svém čtyřnohém kamarádovi.

Na podobném principu je založen příběh snímku Aurela Klimta Lajka, který se letos jako český zástupce utká o cenu festivalu za nejlepší celovečerní film. V této soutěžní kategorii však bude mít několik zdatných soupeřů, například dnes již legendární počin S láskou Vincent, který vznikl náročnou animací obrazů Vincenta Van Gogha. Nejedná se ovšem o nudnou autobiografii, ale o drama s kriminální zápletkou, které využívá prvků malířova života. Režisérka snímku Dorota Kobiela bude jedním z hostů festivalu a bude hovořit o výrobě filmu založeného na metodě rotoskopie.

Zombíci i PC hry 

Zábavnou podívanou ze soutěžních filmů slibuje francouzské Zombilénium o návštěvě zábavního parku, v němž vystupují skutečné ochočené zombie, ovšem pod úsměvným povrchem je schovaná závažnější výpověď o situaci na pracovním trhu (nejen) ve Francii. Ozvěny válečného konfliktu najdeme v íránském filmu Vyloučeni z nebe, v němž děti pátrají po superhrdinovi, který by mohl být jejich ochráncem.

Kromě filmů budou v rámci festivalu soutěžit také nezávislé (produkčně malé) počítačové hry. Barvy České republiky budou hájit Chuchel od Jaromíra Plachého, Mashinky Jana Zeleného a lehce výchovná Hravouka Terezy Vostradovské.

Co natočil otec Krtečka za socialismu?

Mimo soutěž mohou návštěvníci vidět například celovečerní dokumenty o Jiřím Brdečkovi a Hermíně Týrlové, nedávno uvedené filmy z kin jako Pračlověk, Hmyz či Paddington 2 nebo přehlídku opomenutých autorek české animace. V rámci retrospektivy věnované stoletému výročí založení republiky bude ke zhlédnutí například taková raritka jako raný film Zdeňka Milera Brigáda, který spojuje výtvarný rukopis budoucího tvůrce Krtečka se socialistickou agitkou.

V průběhu celého festivalu bude k vidění výstava výtvarných děl Milana Caise, jinak hudebníka z kapely Tata Bojs.

 

Ivan Adamovič
Diskuse ke článku