Když Burian (ne)prášil aneb Drtivé jistoty JB | Reflex.cz
nahoru

Když Burian (ne)prášil aneb Drtivé jistoty JB

Marek Douša12. dubna 2018 • 11:40
Pavel Klusák, Jan Burian - Drtivé jistoty JB
Pavel Klusák, Jan Burian - Drtivé jistoty JB
• foto: 
Profimedia.cz / Archív

Občas se mi stane, že o někom dlouho vím, dlouho ho poslouchám, ale tak nějak ho nesleduji soustředěně. A potom, při nějaké příležitosti, si uvědomím: jak je možné, že ten člověk je tak pracovitý, šikovný a zarputilý! A ve všem, co dělá, tak dobrý! Teď se mi to stalo s písničkářem (a cestovatelem a organizátorem) Janem Burianem.

Burian po třiceti letech připravil s Danem Fikejzem živou (a časem jistě i konzervovanou) reedici vlastního alba Hodina duchů, které vznikalo v roce 1988 a vyšlo o rok později, tedy v době, která ač z dnešního pohledu rozhodně zajímavá a také – ehm – revoluční, s sebou nesla i jedno prokletí: díla, která tedy vznikala, doplatila na své načasování a v množství turbulentních událostí jaksi zapadla a nějaký čas po nich neštěkl pes. Po některých neštěkl už nikdy. Hodina duchů anebo třeba Vorlův Kouř si ovšem štěkot zaslouží. Haf haf.

Hvězdné hry a jiná sci-fi bašta Františka Novotného
Vít Kremlička 23. března 2018 • 13:51

Hvězdné hry a jiná sci-fi bašta Františka Novotného

Burian a Klusák o všem a osobně

S vydáním zmiňované desky a koncertu, který proběhl 25. března 2018 v pražské Arše, je koordinováno i vydání knižního rozhovoru Drtivé jistoty JB (vyšel v nakladatelství Galén). Ten s Janem Burianem vedl (od července 2014 do srpna 2017) Pavel Klusák, publicista, který Burianovu tvorbu sleduje dlouhodobě, jemuž jeho tvorba konvenuje a se kterým si i v knize tyká, takže čtenář má hned od začátku o jejich vztahu jasno.

Jan Burian sám, jak už bylo řečeno, je velmi široce rozkročen. K tomu přičtěme, že je synem Emila Františka Buriana, divadelníka, jenž měl obrovský vliv na české avantgardní divadlo a který byl po válce mnoha lidmi z branže zavržen. Zatímco toto zavržení lze celkem jednoduše vysvětlit, činy Emila Františka jsou skoro detektivně skryty v jeho málo srozumitelném chování po Vítězném únoru. A potom jsou tu Burianovi synové, Jiří a Jan, kteří jsou sami už teď na hudební scéně dostatečně nepřehlédnutelní na to, aby se jim rozhovor mohl vyhnout.

Escobar míří do kin. Legendárního narkobarona si zahraje oscarový herec. Jeho milenku…

Burian komentuje i nekomentuje Buriana

Na to, kolik témat se tu nabízí, je kniha Drtivé jistoty JB vlastně poměrně útlá a úsporná, samotný rozhovor zabírá sotva dvě stě stran. Časově ovšem dobré půlstoletí a všech důležitých událostí týkajících se Burianova rodinného zázemí, tvůrčích zdrojů i autorské tvorby se alespoň dotkne. Bodejť by ne, pánové spolu mluvili dlouho; jejich spřízněnost je patrná, přístup logický a analytický.

Nedočkáme se tu konfrontace a sporných otázek. Když se Klusák občas zeptá jaksi „osobně“, dotazovaný se odpovědi občas vyhne – ale v tomto případě mi to nijak moc nevadí.

Burianův přístup je v knize i písních podobný. Je pozorovatelem životů cizích stejně jako toho svého; na jeho odměřenost a na fakt, že nijak teatrálně nevyjadřuje city ani pocity, jsem přistoupil. U písničkáře a spisovatele to snesu, přijímám jeho tvůrčí metodu. Jestli bych s ním vydržel, bůh suď.

Knížka je doplněna kapitolou Burian komentuje Buriana – pětadvacet textů s poznámkami autora a přehlednou Burianovou diskografií.

Neznámé komiksy Káji Saudka právě vycházejí. Iba v slovenčine!
RICHARD KLÍČNÍK 1. dubna 2018 • 16:49

Neznámé komiksy Káji Saudka právě vycházejí. Iba v slovenčine!

Marek DoušaVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější