Lehce vyhulené pohádky pro nespavé eskymáky: Víla Dita | Reflex.cz
nahoru

Lehce vyhulené pohádky pro nespavé eskymáky: Víla Dita

Ivan Adamovič24. února 2018 • 10:00
Lehce vyhulené pohádky pro nespavé eskymáky: Víla Dita
foto: Archiv nakladatelství Malvern

Na tomto místě obvykle o víkendech recenzujeme komiksy. Co ale s knihou, která je napůl komiksem a napůl bohatě ilustrovanou publikací? Co s podivností s názvem Víla Dita? Autorem textů této knihy z vydavatelství Malvern je psavý povídkář Petr Měrka, o kresby se postarala tajemná osoba skrývající se za přezdívkou Janazapa.

Jedná se o sedm jakoby pohádek – krátkých, fantaskních vyprávění, které jsou částečně parodiemi na pohádku, zčásti jakýmsi postmoderně-metafyzickým textem, jenž neskrývá inspiraci v mystických příbězích a prvorepublikovém stylu. Pohádka o zkaženém princi třeba líčí historii prince, který čím dál více připomínal zavánějící olomoucký tvarůžek a kdekdo neodolal a uždibl si. Až z něj zbylo jen pár kousků. Těch se zželelo králi a královně a snědli je sami, než aby synka dojedl někdo cizí. Pak se královská dvojice pustila do výroby kvalitnějších dědiců trůnu.

Oscarový režisér a herec Jiří Menzel slaví 80. narozeniny. Na plátno převedl poetiku…

Zhruba v takovém duchu se nesou i další „pohádky“. Měrka má talent, ale neví, jak s ním zacházet. A tak nehledaně sáhne po každém nápadu, který mu přijde pod ruku, bez výběru, jako nadržený námořník v přístavním nevěstinci.

Co dělá tuto knihu zajímavou, je neobyčejně kreativní přístup k ilustraci. Ony to ani nejsou ilustrace, jako spíše rovnocenný obrazový doprovod. Janazapa (r. 1985) je vlastníkem nezadržitelné imaginace. Tam, kde by se jiný spokojil s jedním obrázkem, ona pokreslí celou stranu detaily, od nich odbočí k dalšímu obrazovému výhonku, domýšlí důsledky situace, nechává postavy skotačit a prolíná jimi prapodivné obrazce, šrafuje, čárkuje, kudrlinkuje, aniž by ztratila ze zřetele podstatu té které scény. Je to popravdě spíše ilustrátorka, kvůli komu stojí za to knihu mít.

#musitezazit: Nový film od Spielberga a koncert švédské divnoženy

K čemu její styl přirovnat? Tak nějak by kreslil eskymák, který si poprvé ubalil brko. Saháme někam do sféry mýtů a kreseb primitivů, je tam jakási psychedelie, lehce schizofrenní umanutost, stále však důkladná služba textu.

Rádi bychom se s Janazapou setkali ještě někdy, někde.

P.S.: Čtenáři biografických textů na zadních stranách obálek se o ilustrátorce dozvědí jen útržky (žije v dřevěnici na kopci a má rodinu), ale budou odměněni jinou informací. Petru Měrkovi vyšla jedna z jeho knih v Polsku (díky nikomu menšímu, než je Mariusz Szczygiel). Český titul: Hitler se na vás usmívá. Polský titul: Jestem egzaltowaną lentilką.

Komiks Víla DitaKomiks Víla DitaFoto Malvern

Zapomeňte na kapitána Jacka Sparowa, Dlouhý John Silver je zpět
RICHARD KLÍČNÍK 13. února 2018 • 09:47

Zapomeňte na kapitána Jacka Sparowa, Dlouhý John Silver je zpět

 

Ivan AdamovičMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější