Dokument Mečiar vstoupil do slovenských kin, v Čechách bude k vidění v televizi | Reflex.cz
nahoru

Dokument Mečiar vstoupil do slovenských kin, v Čechách bude k vidění v televizi

Marek Douša14. října 2017 • 14:30
Slovenský expremiér Vladimir Mečiar
Slovenský expremiér Vladimir Mečiar
• foto: 
Profimedia.cz

Říká se, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, ale je to hodně krutá průpovídka. Některé vlády si nezaslouží nikdo, a to nemluvím hned o těch, které národy, jimž vládnou, fyzicky likvidují. Stačí experimenty s jejich zdravým rozumem.

Nás to možná čeká, Slováci už své zkušenosti mají. O jejich příběhu s neuvěřitelnou osobou, kdysi podnikového právníka, později 'spasitele' Slovenska a předsedy vlády Vladimíra Vlado Mečiara, natočila dokument Tereza Nvotová, která sama jeho fungování zažívala jako dítě.

Jak říká v rozhovoru pro server iRozhlas: Když mi bylo deset, hrály jsme si s kamarádkou na Vinnetoua, E.T. Mimozemštana a Mečiara, což je samo o sobě spojení tak dokonale surreální, že není jiné východisko, nežli podstoupit nějakou terapii. Dokument je dobré východisko a může navíc pomoci lidem stejně postiženým.

A Nvotová ani nemá větší ambici. Nezkoumá historické souvislosti, nehledá sociologické a politologické příčiny jevu Mečiar. Ve svém filmu nás jenom prostě znovu nechává sledovat neuvěřitelnou dobu, v níž se vysoké funkce ujímá muž postižený svým vlastním spasitelským syndromem, ale také muž, který není schopen vlastní sebereflexe, muž, který agresivně útočí na novináře a muž, který nemá problém zaplést se do únosu syna svého politického rivala.

Pro diváky, kteří tuto dobu zažili na vlastní kůži, je film Mečiar z odstupu dvou desítek let intenzivním připomenutím bizarnosti, ve které jsme žili. Pro mladší, kteří budou mít zájem, to možná bude scifi, které se ovšem opakuje s téměř železnou pravidelností, hlavně v krajích, kde demokracie ještě není zažita a usazena dostatečně pevně ve strukturách myšlení a konaní každého, kdo je zainteresován v této hře o lepší budoucnost.

Fenomén Mečiar si jistě zaslouží jiné a podrobnější zkoumání, nejenom historické, možná i psychiatrické a trestní. Pro začátek je tenhle film ale jistě dobrým připomenutím a jeho stále dětsky nevěřícný pohled režisérky na události těsně porevoluční události je čistý. Klade jednoduchou otázku: bylo to vůbec možné?

Film je k vidění na velkých plátnech ve slovenských kinech, v Čechách ho můžete ve svých velkých televizích vidět na stanici HBO od soboty 14. října.

Díváme se na naši minulost, nebo na blízkou budoucnost?

Marek Douša
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější