Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel: Hra, k níž není zapotřebí návod | Reflex.cz
nahoru

Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel: Hra, k níž není zapotřebí návod

red22. září 2017 • 16:10
Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel: Hra, k níž není zapotřebí návod
foto: Zbyněk Pecák

V Roztokách u Prahy v neděli 17. září ožil tajuplný divadelní a výtvarný svět. Návštěvníky všeho věku láká na výpravu do nitra tvůrčí fantazie. Dospělí hravě na hodinu dvě zapomenou, kolik jim je let, děti si ani nevzpomenou, že mají v kapse mobil. Výstava zámecké Imaginárium je poctou představivosti a tvořivosti.

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, které dosud okouzlilo Plzeň, Paříž, Trutnov, dánský Silkeborg, Kostelec nad Orlicí a Litomyšl, příchozí přímo vybízí, aby si hráli. „Ke hře nepotřebujete návod. Věříme, že lidé v sobě mají cit a míru, pochopí, s čím a jak mohou zacházet, kdy mohou vzít za kliku a kdy je na místě letmý dotek,“ vysvětluje koordinátor výstavy Matěj Forman.

Ve spolupráci s dalšími výtvarníky zabydlel Imaginárium nepřeberným množstvím příběhů zakletých v divadelních dekoracích, loutkách a dalších nápaditých předmětech.

Svou tvorbu mu s důvěrou svěřili Tereza Komárková, Martin a Renata Lhotákovi, Pavel Macek, Irena Vodáková, Jana Paulová, Andrea a Josef Sodomkovi, Tereza Vostradovská, Veronika Podzimková, Barka Zichová, Kamila Spěváková a Zdeněk Hlaváček.

Televizní ceny Emmy ovládly seriály Příběh služebnice a Viceprezident(ka). A kritika …

Vědomě a s pokorou přistoupili na to, že jejich jména jsou v pozadí. Ve službách imaginace a hravosti se jejich umělecká práce prolíná, utváří harmonický celek. „Vždyť tak to má být,“ říká zvesela Tereza Komárková. Po Velké výstavní síni a Galerii Středočeského muzea v Roztokách u Prahy se rozuteklo její stádo tří set šedesáti pěti dřevených oveček.

Předškolní děti očaruje část expozice s námořnickým pexesem Barky Zichové a obrovitou pruhovanou duchnou, školáci mohou oči nechat na loutkách Jany Paulové a pohyblivých plakátech Josefa Sodomky, jejich starší sourozence upoutá svou atmosférou Lovecký salónek Andrey Sodomkové. Rodiče se většinou zaseknou u hybohledů a kuklostrojů Pavla Macka. „Koukej, jak je to udělané a vymyšlené. Podívej, jak to funguje,“ zaznívá od kouzelných mechanických skříněk.

„Lidské ruce umějí zázraky a fantazie je nekonečná,“ připomíná Matěj Forman.

Zámecké Imaginárium v Roztokách u Prahy je k vidění, hraní a objevování do poloviny února.

Česko vyšle do boje o Oscara Slámův snímek Bába z ledu
O šíleném vraždění masového vraha Breivika v Norsku vznikne film. Práva získal Netflix

redVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Privilegované volby: Stane se Andrej Babiš novým prezidentem ČR?
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější