nahoru

Štěpán Mareš slaví pětačtyřicátiny. O čem vyprávěl Zelený Raoul, když byl stejně starý jako jeho kreslíř?

Milan Tesař26. června 2017 • 16:50
Štěpán Mareš
Štěpán Mareš
• foto: 
Archív

Ten den vidíme pořád tak jasně, jako by se odehrál včera. Dvaadvacetiletý mladík vešel do papíry zaneřáděné kanceláře vinohradské redakce Reflexu a nabídl nám k otištění své kresby. Zjevná inspirace Kájou Saudkem nevadila – ten kluk uměl nakreslit výstižnou karikaturu všech, kteří se v té době pohybovali na české politické scéně. To se nám hodilo. V lednu roku 1995 začal na stránkách Reflexu vycházet Nekonečný příběh České republiky očima ufona.

Střih. V aktuálním vydání vyšel 1154. díl Zeleného Raoula a tomu – kdysi černovlasému – mladíkovi je dvakrát tolik. Což znamená, že se dvanácti patnácti prokresleným okénkům s bublinami věnuje týden co týden přesně polovinu svého života.

První scénáře jsme mu faxovali, dnes je posíláme e-mailem. První díly vozil v trubce autobusák z Třebíče do Prahy, dnes si je posíláme přes Úschovnu.

Na důkaz „proměny světa“ jsme se podívali, o čem byl Zelený Raoul, když byl stejně starý, jako je dnes jeho kreslíř: hlavními hrdiny pětačtyřicátého dílu byli Tereza Pergnerová, Václav Klaus, Josef Zieleniec, Jan Kalvoda a Petr Čermák. Prostě lidé druhohor. Vskutku: jediný, kdo neskončil v řece zapomnění, je jejich kreslíř.

Štěpáne, život plný bublin i bublinek ti přejí tví libretisté Milan Tesař a Dan Hrubý, jakož i celá redakce Reflexu.

Diskuse ke článku