Z Normandie přes Ardeny až k nám: Skvělá kniha popisuje cestu Američanů válečnou Evropou | Reflex.cz
nahoru

Z Normandie přes Ardeny až k nám: Skvělá kniha popisuje cestu Američanů válečnou Evropou

Jaroslav Šajtar25. května 2017 • 15:50
Z Normandie přes Ardeny až k nám: Skvělá kniha popisuje cestu Američanů válečnou Evropou
foto: Resonance

Pod tímto titulem vydalo domažlické Nakladatelství Resonance v edici Paměť knihu místního patriota Bohuslava Balcara, která detailně popisuje bojovou cestu všech dvanácti amerických jednotek, jež se na jaře 1945 účastnily osvobozování západních a jihozápadních Čech.

Po listopadu 1989 se sice na toto dříve z politických důvodů tabuizované téma objevilo několik prací, jejich těžiště však spočívalo především v rozsáhlém fotografickém doprovodu. Snímky v Balcarově publikaci také nechybějí, její největší přínos nicméně spočívá právě v podrobném zmapování historie všech jednotek podílejících se na této misi (Nakladatelství Resonance ostatně vydalo rovněž víceletý kalendář na toto téma). Některé o pět let později bojovaly v korejské válce a právě to se stalo záminkou, proč o nich poúnorový režim buď mlčel, nebo alespoň mlžil.

K ozřejmění situace v Evropě slouží situační mapy zachycující stav na jaře 1945 a bojové sestavy. Autor své dílo pojal ze širšího hlediska, a tak se zamýšlí i nad česko-německými vztahy, sudetskou otázkou, rolí prezidenta Edvarda Beneše a na závěr i oběťmi druhé světové války, což je bezesporu nejdiskutabilnější téma. Obzvlášť cenné je, s jakým úsilím se věnoval chronologii osvobozování západočeského teritoria.

Jak Miloš Bondy přežil holocaust: Vyšly skvěle sepsané vzpomínky na koncentrační tábory…

Neodpouští si ani srovnání americké a Rudé armády a exkurzi do první světové války, v jejímž závěru Američané poprvé výrazně zasáhli do dění ve Starém světě. Autor není zaslepený a nekritický obdivovatel všeho amerického; všímá si i některých stinnějších stránek, jako například toho, že zatímco bojové jednotky, které vstoupily do Čech jako první, se chovaly bezvadně, pak ty týlové, jež dorazily s křížkem po funuse, se věnovaly šmelení.

Je zajímavé, že ačkoli Američané ze zcela pochopitelných důvodů (hranice překročili teprve 18. dubna 1945 a Němci na západní frontě kapitulovali v Remeši 7. května) utrpěli při osvobozování Československa mnohonásobně nižší ztráty než Rudá a rumunská armáda a koneckonců i 1. československý armádní sbor (na něj se stejně jako na Rumuny při oslavách Dne vítězství rádo a nespravedlivě zapomíná), dodnes o jejich výši panují rozpory. Je to způsobeno tím, že ztráty v Sudetech Američané započítávali do obětí na německém území.

Balcar svůj opus magnum doplnil stručným anglickým a německým souhrnem, neboť lze očekávat zájem o toto závěrečné období druhé světové války v Evropě nejen u Čechů, ale i u tehdy proti sobě stojících Američanů a Němců, dnes spojenců v rámci NATO.

Balcar svou koncepčně ojedinělou a nesmírně přínosnou publikaci představil poprvé v Plzni letos 6. května, kdy si západočeská metropole připomínala 72. výročí osvobození. Hezčí příspěvek si město stejně jako všichni, kdo se hlouběji zajímají o dějiny druhé světové války na našem území, nemohli přát. Doufejme jen, že se autorovi podaří v brzké době dokončit edici Z Normandie přes Ardeny až k nám / Osvobození 1945, jež na recenzované dílo navazuje. Zbývají už jen čtyři svazky.

Román Svatý rváč o upáleném Jeronýmu Pražském se vrací k husitství a náboženským …
Nový průvodce záměrně uráží Moravu: „Jedná se o neustále se rozšiřující pomník ztráty…

Jaroslav ŠajtarVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější