nahoru

Cenám Anděl kralovala zpěvačka Lenny, do Síně slávy byla uvedena Věra Špinarová

ČTK 22. května 2017 • 23:30
Zpěvačka Lenny.
Zpěvačka Lenny.
• foto: 
Roman Černý

Pondělní vyhlašování hudebních cen Anděl opanovala zpěvačka Lenny, která proměnila všechny své čtyři nominace. V hlasování Akademie populární hudby získala sošku Jaroslava Róny v kategoriích album roku (Hearst), skladba roku (Hell.o) a zpěvačka roku a videoklip roku (Hell.o). Už minulý týden dcera zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové s albem Hearts uspěla i v kategorii Rock & Pop v Žánrových cenách Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují.

"Pro mě je to takový pomyslný milník, kdy si práci, kterou jsem udělala, tak jako odškrtnu s tím, že mě to strašně sebezaplnilo, i kdybych nedostala ani jednu cenu na světě. Je to pro mě signál, že mohu s klidem pokračovat na druhém albu," řekla ČTK Lenny.

Ceny byly předány v pražském Lucerna Music Baru v přímém přenosu České televize. Skupinou roku byla vyhlášena akustická kapela Jelen v čele s Jindrou Polákem za jejich album Vlčí srdce. Zpěvákem roku se stal Tomáš Maček vystupující pod jménem Thom Artway za své debutové album Hedgehog. Třiadvacetiletý Thom Artway, který proslul skladbou I Have No Inspiration, si odnesl vítězství také jako objev roku.

Do Síně slávy byla zvolena in memoriam zpěvačka Věra Špinarová, která zemřela letos 26. března. Cenu za ni převzal její dojatý syn Ivo Pavlík.

Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) za nejprodávanější album roku 2016 vyhlásila desku Karla Gotta 40 slavíků. Počet prodaných kusů nesdělila. "Je to neuvěřitelné, jak mi to štěstí přeje. Andělé byly vždycky trochu mimo mě, jako bych už nepatřil mezi moderní nebo obsahově náročnější zpěváky. A vidíte, jsem tady zase, nezbaví se mě," řekl ČTK Gott.

Průvodcem večera byl Libor Bouček. Doprovodný program večera se nesl v duchu netradičních duetů. David Koller zazpíval s Prago Union skladbu Aha, Tomáš Klus s Thomem Artwayem nabídli píseň Múze, kterou vytvořil speciálně pro tento večer. Marta Kubišová vystoupila s nejčastěji oceňovanou zpěvačkou Lenny s písní Odvěká Žena a kapela Jelen zazpívala s Debbi česko-anglickou verzi hitu Korunou si hodím (Down On The Corner).

Pořádající IFPI oznámila, že pro příští ročníky cen Anděl hledá vhodného pořadatele, výběr začne letos 13. června. Agentura Lewron music center se na konci loňského roku rozhodla po 13 letech ceny už nepořádat a vrátila licenci hlavnímu organizátorovi cen, kterým je IFPI. Ta jeden čas uvažovala o tom, že se ceny neuskuteční. Nakonec pořadatelé uspořádali jejich komornější podobu než v předchozích letech.

ČTK


Klíčová slova: hudba, kultura, anděl, Lenny


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.