nahoru

Sobotní komiks pro dospělé. Vraždící japonské upíry po francouzsku podávejte se saké

Richard Klíčník 15. dubna 2017 • 11:00
Sobotní komiks pro dospělé. Vraždící japonské upíry po francouzsku podávejte se saké
foto: internal

Současný francouzský a belgický komiks pro nás Čechy představuje velkou neprobádanou krajinu, ze které známe jen pár jmen. Zajisté, vyšla u nás klasika jako Asterix, Albatros se snažil marně vydávat hrdiny z časopisu Spirou a víc nemáme než máme Vikinga Thorgala. V záplavě americké produkce se Francie nechytá. O to větší můžeme mít radost z řady s názvem Modrá Crew, která se nebojí sáhnout po aktuální francouzské produkci.

Valná část pokusů o vydávání francouzských komiksů u nás končí fiaskem. Přitom jde o obrovský vesmír s předlouhou tradicí, kterému se výtečně daří, což můžete vidět třeba na komiksovém setkání v Angoulême, o kterém jsme nedávno psali. Český odpor k francouzskému BD (bande dessinée) se snaží prolomit hned dvě nakladatelství. Minulý týden jsme psali o Kiki z Monparnassu z Arga, dnes představíme komiksovou řadu Okko, jejíž první dva díly vyšly v rámci projektu Modrá Crew.

Ve Francii vycházejí komiksy všech žánrů. Detektivky, westerny, historické příběhy, sci-fi, zkrátka co vás napadne. Populární jsou mj. i komiksy ze středověkého Japonska, mezi něž patří právě i Okko. A v rámci žánru patří k tomu nejlepšímu, i když jde o naprostý mainstream, který vydává jedno z největších tamních nakladatelství, Delcourt. To ale nevadí, alespoň si uděláte představu, jak vypadá francouzská verze Marvelu.

Hlavním hrdinou je ronin (jak také jinak, že ano?) Okko, který s tajemným obrem s rudou maskou a v saké věčně naloženým mnichem komunikujícím s duchy přírody loví v alternativním středověku po venkově démony. 

Kresbu i scénář obstarává Hub (mít jednoslovný nick je ve frankofonním komiksu populární a tradiční zároveň) – a výborně. Než se pustil do komiksů, dělal do filmu: pomáhal mj. Lucu Bessonovi ztvárnit svět Pátého elementu

Expozice příběhu je krátká, a zatímco ještě stále obdivujete detailní kresbu japonských reálií, už na scénu vtrhává banda pirátských hrdlořezů, která unáší z náruče obra v rudé masce krásnou gejšu. Okko by se případem nezabýval, ale gejša má malého bratra, jediného přeživšího příbuzného, který nabídne roninovi za pomoc vlastní život. A protože jsme v Japonsku a ještě k tomu ve středověku, stačí tohle gesto k tomu, aby se chrabrá skupinka vypravila po stopě unesené.

Okko obsahuje všechno, co k pořádnému fantasy komiksu patří – magii, souboje, piráty, démony, duchy a upíry. Ti jsou ostatně hlavními záporáky, ke kterým celý příběh míří, a my vás nechceme připravovat o překvapení. Snad nevadí, když jen prozradíme, že jsou pěkně krvelační a ukrutně ukrutní. 

Komiks obsahuje dvě původní francouzská alba, a tedy celý uzavřený příběh, takže koupí této knihy se neupisujete k nákupu dalších pokračování (která zatím ani nejsou v plánu, i když v originále je k dispozici deset dílů). Ovšem po dočtení možná zjistíte, že jste tomu přišli na chuť a další díl by se hodil.

Okko je komiks, který zaujme na první pohled. Nejedná se sice o žádnou vysokou intelektuálštinu, ale v žádném případě nejde ani o bezduchou hříčku. Reálie sedí v textu i ve skvělé, dynamické kresbě. Jde o vymazlenou, profesionálně bezchybně zvládnutou práci, ke které se po čase rádi vrátíte.

Richard Klíčník


Klíčová slova: literatura, Francie, kultura, komiks, JaponskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.