Místa oblíbená tmou aneb Temná seance v libereckém Naivním divadle | Reflex.cz
nahoru

Místa oblíbená tmou aneb Temná seance v libereckém Naivním divadle

Marek Douša22. února 2017 • 12:30
Místa oblíbená tmou aneb Temná seance v libereckém Naivním divadle
foto: Marek Douša

Jsou knihy, které se nedají zdramatizovat, natožpak hrát, přesto je však možné je uvést na divadle a způsobit tak divákům nečekaný zážitek, jak se to povedlo v Liberci v Naivním divadle, kde takhle sáhli po knize Atlas odlehlých ostrovů německé spisovatelky Judith Schalanské a uvádějí ji pod (skoro mystickým) názvem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých.

Už samotný příběh knihy je zajímavý, dívka z přímořského městečka v bývalé eNDéeR by ráda cestovala, ale nejde to, a tak sní o vzdálených ostrovech, studuje a pátrá v atlasech… a nakonec o nich napíše knihu a přidá vlastnoručně nakreslené mapy těch tajemných a vzdálených míst.

V Liberci si z padesátky ostrovů vybrali jenom část a každý ten mikropříběh přehrají na velice dlouhém a širokém stole, jenž se tak sám stává ostrovem.

Tím, že se hraje v temném prostoru omezeném ještě přítomností na dotek blízkých diváků, si vytvořili limit pro hereckou akci, která je velmi úsporná a omezuje se vlastně hlavně na deklamaci textu, zbytek už je hrou světla a hudby, což všechno dohromady vytváří velmi intimní atmosféru magického tripu, který je tím intenzívnější, čím víc se mu odhodláte podlehnout.

Vyšly paměti Olivera Sackse, světoznámého neurologa, spisovatele, motorkáře,…

Nemohu říci, že bych úplně přestal poslouchat slova. Nechával jsem je vlastně jenom volně plynout a myslím, že jsem neudělal chybu, protože jinak by nebylo možné vnímat celý ten podivný sen, jejž jsem si mohl prožít.

Znervózňující, podivuhodný sen, který rozhodně není uklidňující, jenž je naopak místy krutý, jasnozřivý a rozhodně ne uklidňující; nikoli však takový, ze kterého bych se chtěl probudit.

Přesto trvá sotva pětačtyřicet minut, stejně dlouhou dobu ale musím doporučit na probouzení...


Naivní divadlo Liberec, únor 2017

Režie: Filip Homola

Výprava: Kamil Bělohlávek

Hudba: Kora et le Mechanix

Hrají: Miroslava Bělohlávková, Diana Čičmanová, Barbora Kubátová, Dan Kranich, Adam Kubišta

 

P. S.: Jako autor hudby je uvedeno seskupení Kora et le Mechanix, jehož polovinu tvoří hlavní grafik Reflexu Michal Kořán!

Bezva parta: Jak strávili uplynulých dvacet let hlavní hrdinové Trainspottingu
Pojďme se toulat českou minulostí, populární kniha má již čtrnáctý díl

Marek DoušaVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,420
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější