nahoru

Masaryk v Berlíně: Světová premiéra se koná dnes večer, vyšly první mezinárodní kritiky

Veronika Bednářová 17. února 2017 • 15:20
Masaryk v Berlíně: Světová premiéra se koná dnes večer, vyšly první mezinárodní kritiky
foto: IN Film

„Story of a mad man, who wants to prevent a Second World War,“ neboli příběh šílence, který chce odvrátit druhou světovou válku, tak se na německém mezinárodním filmovém festivalu Berlinale říká českému filmu Masaryk o životě Jana Masaryka. Dnes večer se tu bude promítat v mezinárodní premiéře pod názvem A prominent patient / Masaryk.

Berlínská delegace k českému filmu Masaryk režiséra Julia Ševčíka je početná. Kromě Karla Rodena (Jan Masaryk) v ní figuruje i španělská herečka Arly Joverová, představitelka Masarykovy snoubenky Marcie Davenportové, známá jako peroxidová upírka z kultovního akčního hororu Blade. Je tu i německý herec Hanns Zischler (Masarykův psychoanalytik Stein), kterého si všichni pamatují ze snímku Stevena Spielberga Mnichov.

Světová premiéra bude v pátek 17. 2. ve 20.00 hodin v kině International v sekci Berlinale Special, jež tradičně upozorňuje na talenty, které se „nevešly“ do hlavní soutěže, ale je jim i tak věnována mezinárodní pozornost.

 

VIDEO: Karel Roden mluví na festivalu Berlinále o filmu MasarykVIDEO Veronika Bednářová

„Chtěl jsem natočit film s maximální možnou dramatičností, proto jsme scénář rámovali smrtí T. G. Masaryka na straně jedné a začátkem druhé světové války na straně druhé,“ vysvětlil režisér Julius Ševčík, jenž se na tiskové konferenci dotkl i pro nás zásadní palčivé otázky – spáchal Jan Masaryk v roce 1948 sebevraždu, nebo byl zavražděn? Film toto období sice neřeší, ale některé dějové linky filmu implikují, že měl už před válkou sebevražedné sklony; Karel Roden se také spíš kloní k názoru, že Jan Masaryk sebevraždu spáchal. „Byl to umělec, chtěl dělat něco jiného, ne být diplomatem. Nevybral si být synem svého otce, byl kreativní, chtěl se stát pianistou, a všechno tohle večírkování, kokain a dobrodružství mu pomáhaly přežít. Ale protože to byl jediný syn svého otce, musel jít a bojovat s Chamberlainem.“

Profilový rozhovor s Karlem Rodenem, který po rolích v anglicky mluvících akčňácích získal anglicky mluvenou rolí Jana Masaryka obrovskou životní příležitost, si brzy přečtete v tištěném Reflexu.

Veronika Bednářová


Klíčová slova: filmy, kultura, Karel Roden, MasarykDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.