Sudety: Galerie lidí z okraje Česka, mnohdy z okraje společnosti | Reflex.cz
nahoru

Sudety: Galerie lidí z okraje Česka, mnohdy z okraje společnosti

Marek Douša6. prosince 2016 • 11:20
Sudety: Galerie lidí z okraje Česka, mnohdy z okraje společnosti
foto: Veronika Souralová

 „Vůbec jsem netušil, že to fotografování bývalých Sudet, které jsem začal v roce 1990 pro právě založený časopis Reflex, mi přiroste k srdci, bude trvat léta a možná nikdy neskončí…“ říká fotograf Jaroslav Kučera a právě část z cyklu Sudety představí na výstavě v novém Czech Photo Centre v pražských Stodůlkách. Je to galerie lidí, kteří žijí na okraji republiky, mnohdy na okraji společnosti, někdy spíš galerka. Kučera má ovšem pro jejich životy, trápení i radosti pochopení a oni pro něj. Jinak by ho těžko nechali přistoupit tak blízko.

Estetika vybydleného kraje, vybydlených životů je blízká třeba i Pustině, která právě teď boduje v televizi anebo temným písním Kittchenovým...

Výstava je otevřena od 6. prosince a jistě patří k tomu nejlepšímu, co můžete na konci roku vidět. K tomu podotýká významná teoretička fotografie Daniela Mrázková: „Troufám si tvrdit, že Jaroslav Kučera je nejvýraznější osobností současné české fotografie života. Osobností zcela mimořádnou, nadanou jak analytickou schopností špičkového dokumentaristy systematicky a dlouhodobě sledujícího svoje téma, tak pohotovostí výjimečně bystrého reportéra reagujícího na aktuální jev či událost.“

Fotograf Jaroslav Kučera.Fotograf Jaroslav Kučera.Foto Veronika Souralová

Jsme-li už jednou v těch (milovaných) Sudetech, jenom o kousíček dál v trošku civilizovanější částí Ústí nad Labem, na Střekově v Činoherním studiu uvedli minulý týden další letošní premiéru. Hru Bernarda Marie Koltèse Boj černocha se psy. Ačkoli se děj hry odehrává v Africe, postavy, se kterými se tu setkáme, jsou stejně vykořenění lůzři, jako ti z fotek Jaroslava Kučery.

Hra má podtitul: o životě, o lásce a o whisky, ale mohl by ten výčet pokračovat, protože je to i o nenávisti, o ztrátě ideálů a o marnosti.

Na prakticky holé scéně, které dominuje baterie reflektorů jako africké slunce se odehraje příběh čtyř zoufalých lid, kteří hledají své místo v životě a někdy holý život jenom brání.

Jak je ovšem v Činoheráku zvykem, dobře sehraný soubor v zoufalých situacích nachází také humor pochopitelně poněkud černý), který celou inscenaci odlehčuje.

Pohříchu se vtípky na premiéře dařily o něco lépe, než budování temné atmosféry.

Tři hvězdičky z pěti.

Činoherní studio: Boj černocha se psemČinoherní studio: Boj černocha se psemFoto Marek Douša

Ať se ale trochu hneme do světa. V Londýně bylo nedávno ve čtvrti Kensington otevřeno Muzeum designu, které šéfuje Deyan Sudjic (o jeho skvělé knížce B jako Bauhaus jsme psali tady.

Pan Trainspotting zkoumá dívčí sexualitu, ředitel muzea zase Kaplického a auta

Bohužel jsme se do britské metropole ještě nedostal a tak jejich aktivity sleduji pouze na twitteru a tam už se objevila první česká stopa! Ekologický plakát!

No, není to hezké?

Čistí tvůj závod odpadní vody?

Elektra Franka Millera konečně dorazila k nám. Po třiceti letech!
RICHARD KLÍČNÍK 3. prosince 2016 • 13:13

Elektra Franka Millera konečně dorazila k nám. Po třiceti letech!

Anděl Páně 2 by měl v Hollywoodu učit „vánoční“ humor
TEREZA SPÁČILOVÁ 2. prosince 2016 • 14:40

Anděl Páně 2 by měl v Hollywoodu učit „vánoční“ humor

 

Marek Douša


Klíčová slova: sudety, výstava, kultura


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější