Formanův Amadeus naživo, unavená hrdinka a masakr v komiksu | Reflex.cz
nahoru

Formanův Amadeus naživo, unavená hrdinka a masakr v komiksu

Milan Tesař11. listopadu 2016 • 17:30
Z filmu Amadeus
Z filmu Amadeus
• foto: 
Profimedia.cz

Šéf kultury Reflexu Milan Tesař vám přináší pravidelný pateční balíček tipů, co o víkendu musíte a naopak nesmíte slyšet, vidět a číst.

Zákon Helena

Viděli jste Zákon Helena? Ne? Tak okamžitě do archívu ČT! Nikoli pro vybroušenost dokumentu mladé a sympatické Petry Nesvačilové, ale pro vášeň a odvahu, s jakými se pokusila zpětně nahlédnout do břicha nestvůry zvané Berdychův gang. Je to film brodící se špínou podsvětí. V hlavní roli potetovaní gangsteři, kteří i po deseti letech v kriminále mnohomluvně mlží o své vině. Nesvačilová se jich ptá na svědomí, na desatero a podobné abstraktní nesmysly, jimž zločinci absolutně nemohou rozumět. A tak jsou občas nevrlí, píšou jí výhrůžné dopisy, což by pro mě osobně byl důvod, abych svou misi okamžitě ukončil. Režisérka točí dál. Hlavní hrdinku našla v policistce Heleně Khánové, která společně se svým parťákem gang prolezlý kolegy, úplatnými policisty, odhalila. Je to hrdinka neheroická, z níž není cítit satisfakce, spíše viditelná únava a snaha zapomenout u dopravní policie. Ten film není dokonalý, snesl by krácení, ale je pravdivý v tom, že se v něm prolíná okázalé, jakkoli usvědčené zlo a nenápadné dobro, jež ho čas od času dokáže přemoci. Tak to na tom světě prostě chodí.

Před 25 lety vyhasl život herce Františka Husáka, jeho Ludánek Homolka diváky baví dodnes

Amadeus s živým orchestrem

V neděli jdu na Amadea do Pakulu. Obdobně jako pianisté, kteří doprovázeli němé grotesky, Formanův film přímo pod obřím plátnem rozehraje obří sbor a orchestr a jedna k jedné nahradí hudební stopu filmu. Jsem moc zvědavý, jak budou symfonici stíhat scénu, kdy Constanze Mozartová jde k Salierimu orodovat za manžela. Ten, šokován schopností kolegy píšícího bez jediného škrtu, zběsile přeskakuje z jedné partitury na druhou a hudba jej v ohromné rychlosti kopíruje. Bojím se, aby ve vzduchu nebylo, jak ve filmu říká Josef II., příliš mnoho not.

Komiksová Kytice

KJE (čti kej dží í nebo Karel Jaromír Erben) by se právě teď dožil dvou set pěti let a myslím, že by měl tento muž se vzhledem archiváře a s divokou duší radost. Jak vrcholný kousek absolutně nestárne. Parta dvanácti ilustrátorů vybrala na kickstarteru 350 tisíc korun, jež pomohli na svět „masakru v komiksu“, jak nadaní kluci a holky nové Kytici pracovně říkají. V novém Reflexu dáváme koštnout velkoformátové ukázky a je to vážně síla. Opravdu bych chtěl napsat něco, čemu se za dvě stě let bude moci říkat masakr.

Ručně psané Bajky barda Beedlyho J. K. Rowlingové jsou k mání. Za půl milionu liber
Dekadentní 20. léta a divoké showgirls: Kam se poděla krása exotických tanečnic?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější