nahoru

První zprávy o karlovarském festivalu: Jiřina Bohdalová, znělka se Zdeňkem Svěrákem a mladé mexické režisérky

Veronika Bednářová 26. dubna 2016 • 11:43
První zprávy o karlovarském festivalu: Jiřina Bohdalová, znělka se Zdeňkem Svěrákem a mladé mexické režisérky
foto: MFF Karlovy Vary

Od pátku 1. července do soboty 9. července 2016 se letos koná 51. ročník karlovarského festivalu. Jeho organizátoři dnes – jako už tradičně na konci dubna - představili první z plánovaných programových pilířů. Hlavním mediálním partnerem této prestižní kulturní akce je i letos týdeník Reflex: na červen chystáme speciální festivalovou přílohu s tipy na filmy, které letos musíte vidět.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme letos herečka JIŘINA BOHDALOVÁ, která už za pár dní, 3. května, oslaví 85. narozeniny. Na její počest uvede festival jeden ze zásadních snímků české kinematografie a asi nejslavnější trezorový film, Ucho režiséra Karla Kachyni a scénáristy Jana Procházky z roku 1969.

Tradice hvězdných znělek bude na 51. ročníku pokračovat připomenutím dalšího letošního jubilanta, ZDEŇKA SVĚRÁKA. Ten obdržel Cenu prezidenta MFF KV v roce 2014 a nová znělka s ním doplní sbírku znělek světových celebrit, oceněných v posledních letech ve Varech. Loni k nim patřil Mel Gibson. 

V sobotu 2. července od 14 hodin pak ve Velkém sále hotelu Thermal proběhne slavnostní premiéra digitálně restaurované kopie přelomového filmu České nové vlny Intimní osvětlení, za osobní účasti režiséra IVANA PASSERA; ten je držitelem varského Křišťálového globu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii z roku 2008.

Festival představí také současnou GENERACI TALENTOVANÝCH MEXICKÝCH REŽISÉREK prostřednictvím osmi filmů z posledních pěti let. Navazuje tak na program zaměřený na filmařky z Ruska, uvedený s nebývalým úspěchem na MFF KV 2009.

Letošní Vary připomenou také tvorbu kontroverzního vizionáře a vůbec prvního nezávislého filmaře v kontextu Spojených států, OTTO PREMINGERA. Uvedou osm jeho filmů, včetně legendární film noirové Laury (1944), Muže se zlatou paží (The Man with the Golden Arm, 1955) s Frankem Sinatrou v hlavní roli, nebo adaptace bestselleru Françoise Saganové s Jean Sebergovou Dobrý den, smutku (Bonjour Tristesse, 1958). 

Součástí programové nabídky 51. ročníku MFF Karlovy Vary bude letos podruhé také sekce PRVNÍ PODÁNÍ, kterou festival pořádá ve spolupráci s evropskou organizací European Film Promotion. Z nominací členských organizací EFP vybral festival i letos DESET STUDENTŮ FILMOVÉ REŽIE Z DESETI EVROPSKÝCH ZEMÍ, jejichž dosavadní tvorba slibuje velký potenciál. „Úvodní ročník Prvního podání patřil k nejúspěšnějším a v zahraničí nejvíce viditelným akcím loňského ročníku MFF KV,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och. „Po světové premiéře v Karlových Varech objela vycházející hvězda domácí kinematografie Ondřej Hudeček s bakalářským filmem Furiant řadu festivalů, mimo jiné Toronto a Sundance, kde snímek získal cenu za režii.“

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.