nahoru

Lucas zase předhoní Spielberga: Nejrychlejší miliardu vydělají nové Star Wars

ČTK 27. prosince 2015 • 11:07
Poznávací znamení sedmého dílu: trojitý světelný meč
Poznávací znamení sedmého dílu: trojitý světelný meč
• foto: 
Falcon

Sedmý díl Hvězdných válek s názvem Star Wars: Síla se probouzí má tento týden nakročeno k tržbám na hranici jedné miliardy dolarů (téměř 25 miliard korun). Této částky tak dosáhne nejrychleji v dějinách světového filmu. Podle oznámení společnosti Walt Disney dosahovaly globální celosvětové tržby v sobotu částky 890 milionů dolarů a magickou miliardovou hranici nejspíš překročí už dnes. A to se ještě nepromítá v Číně.

Stane se tak 12 dní po uvedení do kin. Dosavadním rekordmanem je Jurský svět, který letos dosáhl tržeb jedné miliardy dolarů za 13 dní, uvedla společnost Rentrak.

Nejvíc peněz dosud v kinech za nový film utratili diváci v Severní Americe, kde tržby dosahují částky 440 milionů. Mocným impulsem k dalším výdělkům bude podle odhadů expertů Čína, kde bude film poprvé uveden 9. ledna. Má-li se sedmý díl Hvězdných válek zařadit mezi kasovně nejúspěšnější filmy, musí v Číně bezpodmínečně uspět.

V pátek zaznamenal snímek další rekord. V amerických a kanadských kinech utržil na Boží hod přes 49 milionů dolarů. Dosavadní "vánoční" rekord byl přitom poloviční, od 25. prosince 2009 ho držel film Sherlock Holmes britského režiséra Guye Ritchieho.

Práva na výrobu filmů Hvězdných válek získala společnost Walt Disney v roce 2012 za zhruba čtyři miliardy dolarů. Výroba sedmého dílu stála kolem 200 milionů (necelých pět miliard korun).

ČTK


Klíčová slova: star wars, scifi, fantasy, filmyDiskuse ke článku