nahoru

Ortel je mezi nominovanými na Slavíka. Sledujte náš sobotní online z večerního přímého přenosu!

ČTK 27. listopadu 2015 • 10:30
Skupina Ortel
Skupina Ortel
• foto: 
Youtube.com

Mezi finálovou šesticí ankety Český slavík je kontroverzní kapela Ortel, která je spojována s krajní pravicí. Její frontman Tomáš Ortel uspěl také v kategorii zpěváků. Mezi nominovanými dále nechybí tradiční jména jako Karel Gott, Tomáš Klus, Kabát nebo Lucie Bílá. Vyhlášení výsledků se uskuteční ve Státní opeře Praha v sobotu a Reflex.cz bude u toho - online budou Zlatého slavíka komentovat Veronika Bednářová a Milan Tesař.

Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů zaslalo v letošním 50. ročníku ankety Český slavík Mattoni přes 140.000 lidí. V průběžném hlasování se ve třech hlavních kategoriích objevili (podle abecedy) zpěvačky Monika Absolonová, Anna K., Lucie Bílá, Ewa Farna, Aneta Langerová a Lucie Vondráčková, zpěváci Michal David, Karel Gott, Tomáš Klus, Richard Krajčo, Daniel Landa a Tomáš Ortel a skupiny Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Olympic a Ortel.

Kapela Ortel ve svých textech často vystupuje proti menšinám. Někteří hudební odborníci upozorňovali na to, že se do hlasování může promítnout vlna strachu z islámu a imigrantů. Již loni kapela poskočila ze 105. místa na čtvrté. V internetových diskusích má Ortel mnoho příznivců stejně jako odpůrců, kteří doporučovali jeho vyřazení z ankety. Pokud ale organizátoři zařadili kapelu i jejího lídra do závěrečné šestice, je zřejmé, že už vyřazeni nebudou.

Není jisté, zda na ceremoniál dorazí nemocný Karel Gott, který nyní podstupuje léčbu nádorového onemocnění mízních uzlin. "Potvrdit jeho případnou účast můžeme až v sobotu odpoledne, podle toho, jak se bude cítit a co mu doporučí jeho lékaři," uvedl Těšínský.

Mezi nominovanými je i Tomáš Klus, který se pravděpodobně vyhlášení výsledků nezúčastní. Předloni se po kauze s vyřazením rappera Řezníka z kategorie Hvězda internetu od soutěže distancoval a letos si naplánoval uměleckou pauzu.

V kategorii Slavíci bez hranic (nejpopulárnější slovenský interpret nebo skupina v České republice) jsou v první trojici podle abecedy Elán, No Name a Miro Žbirka. Oceněni budou také vítězové kategorií Nejstreamovanější česká skladba na internetu, Český slavík Mattoni Hvězda internetu, a Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls. Interpret, který získal největší počet hlasů, pak převezme cenu Absolutní slavík.

V současné době mohou fanoušci populární hudby hlasovat ještě v kategorii Objev roku. Do ní byli nominováni Atmo Music, Pavel Callta a Slza. Hlasování v této kategorii ukončí moderátor sobotního večera Libor Bouček v druhé polovině přenosu a následně vyhlásí vítěze.

Pokud kategorii zpěváků vyhraje Karel Gott, získá svého čtyřicátého Zlatého slavíka, v kategorii Skupina může desátého Zlatého slavíka získat skupina Kabát. V kategorii zpěvaček drží prvenství Lucie Bílá se 17 Zlatými slavíky, druhá je Hana Zagorová, která jich získala devět.

ČTK


Klíčová slova: slavik, ortelDiskuse ke článku