S paragány nejsou žerty. Ani s psychopaty | Reflex.cz
nahoru

S paragány nejsou žerty. Ani s psychopaty

Jaroslav Šajtar, Kateřina Kadlecová26. listopadu 2015 • 10:00
Výsadkové vojsko v letech 1947–1969, Bez svědomí
Výsadkové vojsko v letech 1947–1969, Bez svědomí
• foto: 
Archív

S neustálými krizemi ve světě přišla ke slovu i nejelitnější součást Armády České republiky – 601. skupina speciálních sil, která působila v rozbouřeném a válkou rozvráceném Afghánistánu. Kdo se chce dozvědět podrobnosti o jejích předchůdcích, neměl by nechat bez povšimnutí knihu Davida Jiráska VÝSADKOVÉ VOJSKO V LETECH 1947–1969. A konečně vyšla v češtině zásadní publikace o psychopatech mezi námi.

David Jirásek: Výsadkové vojsko v letech 1947–1969
David Jirásek: Výsadkové vojsko v letech 1947–1969

Že jsou výsadkáři neboli paragáni chloubou každé armády, určitě není prozrazením vojenského tajemství. V dnešní době, kdy naši civilizaci neohrožují masy obrněné techniky valící se přes rozsáhlá území, ale mnohem zákeřnější islámští teroristé, nabývají skvěle vycvičení, vyzbrojení, fyzicky zdatní a odhodlaní profesionálové, schopní operovat kdekoli, ceny zlata. Publikace Davida Jiráska Výsadkové vojsko v letech 1947–1969 s nadtitulem Historie českých speciálních sil (vyd. Mladá fronta) mapuje vývoj našeho výsadkového vojska od jeho počátků přes redukci v roce 1955, kdy vznikla Varšavská smlouva, až po velmi cenné deníkové záznamy 22. výsadkové brigády z krizových dnů srpna 1968 a následující normalizaci. Kniha je velmi kvalitně graficky zpracována, doprovázejí ji četné, mnohdy unikátní fotografie a přehledné tabulky, z nichž se čtenář například dozví, že elitní 22. brigáda k 30. červenci 1965 disponovala 1246 osobami místo 1224 plánovaných. V tomto roce sice ještě nemusela zasahovat proti mezinárodnímu terorismu, ale zato odvedla neocenitelnou práci při katastrofálních záplavách na Slovensku, sužovaném rozvodněným Dunajem. Kdo se zajímá o naši moderní vojenskou historii, určitě po přečtení tohoto svazku svůj obzor výrazně rozšíří. A to tím spíše, že titulů pojednávajících o československé (a české) armádě po druhé světové válce je zatím stále jako šafránu.

Robert D. Hare: Bez svědomí
Robert D. Hare: Bez svědomí

Kanadský doyen psychiatrie a psychologie, Robert D. Hare, už je českým odborným i laickým zájemcům o psychopatologii dobře znám. Překlad jeho publikace o psychopatech, kteří z nejvyšších míst řídí náš život, Reflex ocenil zde a psal o něm i tady. Tentokrát se k nám zásluhou rodinného nakladatelského Domu Harfa a překladatele Martina Gusta dostává Hareova šestnáct let stará a snad nejznámější publikace Bez svědomí s výstižným podtitulem Znepokojivý svět psychopatů mezi námi. Objasňuje například okolnosti používání nástroje PCL, Psychopathy Checklistu, díky němuž lze psychopatii diagnostikovat. Laik to ale nezvládne – vezměte si, kolik klíčových projevů a typických rysů psychopatie (výmluvnost a povrchnost, sebestřednost a velikášství, absence výčitek a pocitu viny, mělké emoce atd.) sedí na vrcholné politiky i na vaše šéfy. Psychopati jsou podle Harea odpovědní za více než 50 % všech závažných trestných činů, ve společnosti jich je zhruba jedno procento a jejich léčba je skoro nemožná, pokud je nedostaneme do vězení, psychiatrické péče nebo zařízení pro delikventy. I pak je ovšem terapie dost obtížná, protože tradiční formy psychoterapie na psychopaty nezabírají… Po přečtení Hareovy knihy alespoň zjistíme, co si počít, až na psychopata v životě narazíme, až si ho vezmeme nebo až se nám nedejbože narodí. 

Jaroslav Šajtar, Kateřina KadlecováVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější