Selfpromo českých televizí: inovace jako z prdu kulička | Reflex.cz
nahoru

Selfpromo českých televizí: inovace jako z prdu kulička

Tereza Spáčilová6. října 2015 • 12:40
Velký a malý moderátor Událostí komentářů
Velký a malý moderátor Událostí komentářů
• foto: 
Repro ČT24

Moderní hantýrkou se tomu říká „selfpromo“, moje babička by použila příměr o „kuličce z prdu“. Faktem je, že otravnější disciplínu aby v televizi člověk pohledal.

S velkou pompou představila ČT24 novou podobu studia Událostí, komentářů. Ve vysílání ranní zpravodajské relace jí věnovala pětiminutový rozhovor, jejž během dne pro jistotu několikrát zopakovala. Všechno v nich mělo být „větší“ — zážitek, obrazovky, pocit prostoru. Nakonec byl „větší“ jenom moderátor David Borek s „opravdu obrovskými zprávami“ (jak situaci pohotově komentoval jeho „malý“ přísedící kolega Lukáš Dolanský): perspektiva (či spíš nepovedený trik) totiž figuru stojícího zpravodajce směšně předimenzovala.

Perspektivu vem čert, na dětské nemoci má nárok každá inovace. Pro co však coby divák pochopení nemám, je ona všeobjímající televizní posedlost sebepropagací. Jako by nestačily jingly, jež vlezle natahují bloky reklam a připomínají nám značku, respektive bodré tváře vinařů/lékařů/čtečů televizních novin. Je pro mě mimochodem záhadou, že nějaký koumák dodnes nevymyslel nic lepšího než manýru uplatňovanou už v éře Dallasů a Beverly Hills 2010 — totiž onen (jakože překvapený) úsměv hlavy natočené do kamery a ruce moudře založené na hrudi.

Selfpromo Prima COOL VIDEO TV Prima

I selfpromo lze přitom dělat se šarmem a vtipem, jak ostatně dokazují četné ceny pro studio Oficina. Parta mladých nebojácných designérů umí i z nejotravnějšího spotu udělat rovnocennou součást programu, což už léta oceňují hlavně diváci COOL (a později i ZOOM nebo ČT Art); na ping-pong písmenek, jenž zakončuje denní vysílání, vydržím koukat klidně celou noc. Stejně tak ČT24 operuje velmi sugestivní sbírkou znělek, jež umějí adekvátně naladit a vnutit naléhavost obsahu i tam, kde nikdy žádný nebyl — v tomto případě jde hlavně o zásluhu hudby z dílny talentovaného Karla Havlíčka.

Selfpromo ČT:D, které děti milují víc než pořadyVIDEO ČT

Jde to zkrátka i nevlezle, bez thymolinových úsměvů a citového nátlaku. A dokonce je to tak efektivnější. Netuším, kolik stojí všechny ty zhusta anoncované kejkle typu Václav Moravec na věži/v továrně/na letišti, ale skoro bych se vsadila, že skotačící písmenka vyjdou na méně než spíkr před panoramaty.

Výplň Prima COOLVIDEO TV Prima

A ještě poznámka pod čarou, když už jsme narazili na žižkovskou misi páně Moravcovy: možná by příště nebylo od věci začít inovovat od obsahu, a ne od kulis. Diváci nedělních Otázek jistě vědí, o čem mluvím.

Tereza Spáčilová

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější