nahoru

Cenu Česká kniha získala Pálenka, čtenáři vybrali Vaughana, na webu Reflexu vyhrál Reiner

Kateřina Kadlecová 15. května 2015 • 11:00
Cenu Česká kniha získala Pálenka, čtenáři vybrali Vaughana
Cenu Česká kniha získala Pálenka, čtenáři vybrali Vaughana
• foto: 
Archív

Ve čtvrtek 14. května, v úvodní den čtyřdenního knižního veletrhu Svět knihy, se na pražském Výstavišti udílelo hned několik literárních a nakladatelských ocenění. Cena Česká kniha ve svém čtvrtém ročníku přinesla zajímavé novum: Trofej si odnesl neznámý, za pseudonym skrytý debutant, a cenu čtenářů získal britský novinář.

Literární zjevení tohoto roku, Pálenka , je souborem banátských próz, příběhů plných ohňů a nejistoty, z pera autora skrytého za pseudonym Matěj Hořava. Tento neznámý černý kůň nakladatelství Host včera po Liteře za Objev roku získal také Cenu Česká kniha a stává se jejím v pořadí čtvrtým laureátem (po Vladimíru Binarovi, Jakubě Katalpě a Janu Němcovi).

Ocenění přineslo Hořavovi šek na 35 000 korun, týdenní rezidenční pobyt v některé z evropských metropolí věnovaný Českými centry a příslib překladu do několika evropských jazyků.

Reinerův Básník skončil spolu s Imagem Hany Lundiakové, Hagiborem Mileny Slavické a románem Sylvie Richterové Každá věc ať dospěje na své místo v „semifinále“, a jak se vyjádřil předseda sedmičlenné odborné jury, profesor Petr A. Bílek, porotci byli letos výjimečně zajedno v tom, že každá z knih užšího pětičlenného výběru měla pro své kvality nárok na vítězství.

Zatímco o vítězství Pálenky rozhodlo sedm odborníků na literaturu, o Ceně čtenářů České knihy hlasovali čtenáři několika periodik a webů včetně Reflex.cz. Letos potřetí udělovanou trofej obdržel David Vaughan, původem britský rozhlasový žurnalista žijící již téměř čtvrtstoletí v Česku, za novelu s prvky dokumentu Slyšte můj hlas (vydal Radioservis) – mladý anglický novinář v ní roku 1937 přijíždí do Československa jako zpravodaj.

U hlasujících na webu Reflexu ovšem ze čtrnáctičlenného širšího výběru zvítězil zcela jednoznačně Martin Reiner s Básníkem / románem o Ivanu Blatném, který už se dříve stal Knihou roku v populární anketě Lidových novin a sám autor za šestisetstránkový svazek obdržel i Cenu Josefa Škvoreckého a nominaci na Magnesii Literu v kategorii próza.

Jména deseti hlasujících, jimž organizátoři zašlou dobré české knihy, najdete na webových stránkách www.ceskakniha.com.)

Cenu Česká kniha získává každoročně jedna česká prozaická novinka vydaná domácími nakladatelstvími v průběhu předchozího roku. Organizátoři se pak snaží knize pomoci k popularitě v zahraničí a motivují takzvané světové pozorovatele z nakladatelských domů k pořizování překladů.Klíčová slova: reflex, knihy, palenka, vaughan


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.