nahoru

Shockova nová próza a Zelenkovy staré dobré hry

Kateřina Kadlecová 17. července 2014 • 14:00
knižní čtvrtek
knižní čtvrtek
• foto: 
Kosmas

Pražský mimoestablishmentový literát a výtvarník Viki Shock po osmi letech vydal novou knížku. A známému filmovému i divadelnímu režisérovi a scenáristovi Petru Zelenkovi vyšla šestice dramat.

knižní čtvrtek knižní čtvrtekFoto archiv
Viki Shock: Zahradníkův rok na hřbitově

Drobná, jen o málo více než stostránková knížka skrývá poznámky o roce života Hektora Hnípala (podobnost tohoto zvláštního jména s tím autorovým občanským, jež zní Viktor Pípal, zdaleka není tak náhodná, jak tvrdí předsádka knihy; autor a jeho hrdina se shodují i profesí, věkem, fyziognomií, jak je v knížce popsaná, atd.). Hektor pracuje jako „zahradník“ na hřbitově, je tak trochu literátem a zároveň „trpí sádrovou nemocí, jinak řečeno má slušný náběh na bystu“ – rád by totiž po sobě cestou na literární Parnas zanechal stopu. Místy docela vtipná, sebeironizující prózička o osmi kapitolkách je sice trochu příliš popisná a chudá na zápletky, ale každopádně je zajímavým svědectvím o jednom možném alternativním osudu. A navíc: konečně se člověk dozví, kde se melou spálení nebožtíci a jak vypadá organizace cikánského pohřbu, že urnám se v hrobnické profesi říká granka a že pandán k pracujícímu důchodci, tzv. prduchovi, tvoří pracující seniorka, zkráceně „prase“. Knížku právě vydalo nakladatelství Clinamen.

knižní čtvrtek knižní čtvrtekFoto archiv
Petr Zelenka: Obyčejná šílenství

Po Spacích vadách Radky Denemarkové a sebraných hrách Davida Drábka, Karla Sidona nebo Pavla Landovského vydává nakladatelství Akropolis i svazek šesti dramat Petra Zelenky z let 2001–2012. Zelenka je možná známější jako režisér filmový (Příběhy obyčejného šílenství – ty jsou mimochodem ve formě hry v knize také přítomny –, Knoflíkáři, Rok ďábla atd.), ale jeho hry se vám teď, o divadelních prázdninách, budou číst jako ty nejlepší povídky. Jsou zábavné, plné absurdních příběhů, které se dějí interesantním, často trochu zvráceným hrdinům, a přitom v nich čtenář najde kritiku společnosti, médií i sebe samotného. Do Dejvického divadla se těžko shánějí lístky, takže Teremina i Dabing Street uvidíte (na stránkách knihy) možná úplně poprvé. Totéž platí pro Očištění, Odjezdy vlaků nebo Ohrožené druhy.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.