nahoru

Dan Bárta žvaní fér, čerstvě deflorované panny se nestydí a v Irsku je peklo

Vojtěch Varyš 21. listopadu 2013 • 05:00
Dan Bárta žvaní fér, čerstvě deflorované panny se nestydí a v Irsku je peklo
foto: archiv

Kniha rozhovorů se zpěvákem Danem Bártou je takové přátelské klábosení pro fanoušky, nový výbor z tvorby kreslíře a humoristy Edwarda Goreyho potěší všechny dekadenty a milovníky zvráceností. Poctivým kusem staré tradiční literárnosti je román irského autora Kevina Mahera, jen zdánlivě nevzrušivě nazvaný Pole.

Čerstvě deflorovaná panna a jiné příběhy

Edward Gorey

Edward Gorey je miláček. Melancholický, potměšilý, talentovaný, zatraceně vtipný. Americký kreslíř a humorista není českému čtenáři neznám, výbor Čerstvě deflorovaná panna a jiné příběhy, který právě vydal Dokořán, je už třetím v řadě. V originálním statickém kostýmu se dívky z dobrých rodin dozvědí, jak zachovat dekorum, jsou-li deflorovány v nezvyklých (například hráčem na marimbu či při spiritistické seanci) nebo naopak zcela běžných situacích (deflorace zcela neznámým mužem, deflorace na schůzce naslepo). V dalších oddílech knihy si přijdou na své další milovníci zvráceného dada – třeba při neobvyklé obrázkové abecedě, která se skrývá pod názvem Velkolepé krvácení z nosu.

Čerstvě deflorovaná pana Čerstvě deflorovaná panaFoto archiv


Žvaniti fér

Petr Skočdopole, Dan Bárta

Novinář Petr Skočdopole vedl přes rok skypový rozhovor se zpěvákem a znalcem vážek Danem Bártou. Knižně ho vydává Druhé město pod názvem, jenž je zároveň slovní hříčkou: Žvaniti fér. A je autorům třeba přiznat, že jsou opravdu fér: je to převážně žvanění. Přátelské tlachání dvou kamarádů, točící se kolem obvyklých témat (životní pocity stárnoucího bohéma; politika; upadající společnost), dojde samozřejmě i na hudbu a ty vážky. Čte se to rychle a splavně, nicméně dojmu, že by to chtělo ještě nějaký radikální editorský zásah, se čtenář neubrání. Čtivo především pro fanoušky.

Žvaniti fér Žvaniti férFoto archiv

 

Pole

Kevin Maher

Ve světové knihovně Odeonu je pořád co objevovat: třeba románový debut irského novináře Kevina Mahera, nazvaný nevábně Pole. Jenomže skrývá se za tím plnohodnotné čtení, plné bizarních irských jmen, nejistoty dospívání, věrolomnosti utajeně homosexuálních farářů a tvrdé atmosféry katolického Irska dávno předtím, než se stalo evropským tygrem. Dospívání není žádný med, zvlášť když máte pět starších sester a líbí se vám holka o několik let starší, která navíc chodí s vyhlášených školním rváčem. Úlisný farář, který vás chce za ministranta, aby vás pak znásilňoval v sakristii, a prostředí bigotní rodiny i sousedů tomu nepřidá.

Pole PoleFoto archiv

Diskuse ke článku