Z filmu #annaismissing

Z filmu #annaismissing Zdroj: Aerofilms

Napsali jste seriál o sexuálním poměru mezi patnáctiletou dívkou a dospělým mužem. Takže ho schvalujete?

Zlín Film Festival bere své zaměření na děti a mládež se vším všudy a věnuje se i osvětě. Letos prostřednictvím besedy s tvůrci seriálů Adikts (o drogách) a #annaismissing (o nebezpečích v on-line světě). Scenáristka druhého jmenovaného, Lucie Kryzová, se nicméně z jedné z recenzí dozvěděla, že když o něčem píše, zároveň to tím legitimizuje.

Na letošním Zlín Film Festivalu proběhla beseda s tvůrci seriálů Adikts a #annaismissing. Obě díla jsou velmi úspěšná, obě hluboce zasahují své cílové skupiny. Zmizelá Anna je mladá influencerka, která po nocích stalkuje na internetu sexuální predátory. Scenáristka Lucie Kryzová absolvovala řadu promítání seriálu ve školách a přiznává, že při následné debatě se školáci nezdráhali svěřovat s vlastními zážitky s kyberšikanou a kybergroomingem. „Uvědomila jsem si, že série by neměla být řazena do kategorie 12+, v tomto věku je totiž na nějakou osvětu už skoro pozdě,“ řekla scenáristka. Uf.

Cyklus #annaismissing letos získal Cenu české filmové kritiky, což překvapilo i samotné tvůrce. Překvapení z opačné strany přišlo v recenzi v jednom známém deníku. V této minisérii se provalí sexuální poměr mezi patnáctiletou dívkou a dospělým mužem, tátou od rodiny. Ten nakonec pro oba skončí špatně, nicméně recenzentka i tak tvůrce nařkla z toho, že takový poměr legitimizují. Kryzová si po přečtení recenze šla raději pustit sérii znovu, protože byla přesvědčená, že nic takového ve scénáři ani nenaznačila. Podobně zaskočeni byli i ostatní tvůrci minisérie, i autor tohoto textu.

Je samotná zmínka o podobně nerovném vztahu šovinistická? Pro scenáristku Kryzovou je v seriálu klíčovým motivem podezření hlavní hrdinky, že její otec spáchal vraždu. To je ovšem situace, do které se člověk dostane opravdu jen velmi zřídka. Mnohem zajímavější se skutečně zdá ono lolitovské téma mladá dívka versus muž středního věku. Ostatně nedávný případ, kdy Krajský soud v Brně zmírnil trest otčímovi, který si vynucoval sex na vlastní dceři, shodou okolností (?) médii přezdívané Anička, potvrzuje, jak citlivé a živé toto téma je.

Snad se mu bude plastičtěji věnovat víc filmových tvůrců. Beze strachu, že budou za šovinisty.